Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
13.02.2024 aktualizacja 13.02.2024

Dwie uczelnie i firma przygotują studia podyplomowe z transformacji energetycznej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Politechnika Śląska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny będą współpracowały z firmą Energo-Complex z Piekar Śląskich przy prowadzeniu studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. W poniedziałek podpisano umowę konsorcjum w tej sprawie.

Jak wynika z informacji biura prasowego Politechniki Śląskiej, studia podyplomowe będą kolejnym krokiem w rozwoju Akademii Transformacji Energetycznej – powołanego przez piekarską firmę hubu kompetencyjnego, mającego wspierać przebudowę systemu energetycznego. Hub powstał wobec potrzeby współpracy światów nauki i biznesu w procesie zmiany sposobu pozyskiwania, przetwarzania i zużywania energii.

Cytowany w informacji Politechniki Śląskiej dziekan wydziału elektrycznego uczelni prof. Marian Kampik zapewnił, że program studiów podyplomowych będzie zgodny z najnowszymi trendami i wyzwaniami w zakresie transformacji energetycznej, obejmując wiedzę o zagadnieniu z perspektywy technicznej, ekonomicznej, prawnej i społecznej.

„Program obejmuje takie zagadnienia jak: energetyka odnawialna, efektywność energetyczna, magazynowanie energii, inteligentne sieci, elektromobilność, polityka energetyczna, ekonomia i finansowanie transformacji energetycznej, aspekty prawne i społeczne transformacji energetycznej, zarządzanie projektami i zmianą w transformacji energetycznej” - wymienił dziekan.

Dziekan wydziału elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. ZUT Krzysztof Okarma ocenił, że oferta pozwoli studentom podyplomowym zwiększyć wartość na rynku pracy i zdobyć przewagę konkurencyjną w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym.

„Dodatkowo będą mogli oni poszerzyć swoje horyzonty i zrozumieć złożoność i znaczenie procesu transformacji energetycznej dla współczesnego świata. Wierzymy, że absolwenci przyczynią się do budowania zrównoważonej, efektywnej i bezpiecznej gospodarki, a także stworzą innowacje, które będą służyć dobru społecznemu i ochronie środowiska” - wskazał uczony.

Studia podyplomowe na kierunku Transformacja Energetyczna będą miały dwusemestralny program, obejmujący 220 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez wykładowców z firmy Energo-Complex, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Politechniki Śląskiej.

Szef firmy Energo-Complex Marek Szrot wskazał, że studia podyplomowe są kolejnym krokiem w rozwoju Akademii Transformacji Energetycznej - pomyślanej jako inicjatywa edukacyjna, mająca na celu dostarczenie wiedzy i narzędzi potrzebnych do realizacji ambitnych celów transformacji.

„Transformacja energetyczna to nie tylko konieczność wynikająca z obowiązków klimatycznych i regulacyjnych, ale także szansa na rozwój gospodarczy, społeczny i technologiczny. Aby sprostać temu wyzwaniu, potrzebna jest wysoko wykwalifikowana kadra, która posiada aktualną, kompleksową i praktyczną wiedzę na temat transformacji energetycznej i jej wpływu na różne sektory i obszary życia” - podkreślił organizator przedsięwzięcia.

Poniedziałkową umowę konsorcjum podpisano w piekarskiej siedzibie Energo-Complex. Jak akcentują jej przedstawiciele, na terenie firmy działa osłona elektroprosumencka, zapewniająca w okresie wiosenno-letnim samowystarczalność energetyczną na poziomie 35-70 proc.

To rozwiązanie lokalne, zwiększające odporność na wahania istniejącego systemu energetycznego. Obejmuje instalację wytwórczo-magazynową ze źródłem fotowoltaicznym o mocy 50 kW oraz magazyn energii o pojemności 23 kWh – zdolną do pracy niezależnie od sieci zewnętrznej.(PAP)

Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb/ drag/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024