Nagrodzono Gwiazdy Internacjonalizacji polskich uczelni

Fot. materiały prasowe AGH
Fot. materiały prasowe AGH

Prof. Andrzej Jajszczyk otrzymał nagrodę specjalną w trakcie gali Gwiazdy Internacjonalizacji 2024. Znalazł się w gronie dziewięciorga laureatów docenionych za działania na rzecz umiędzynarodowienia polskich uczelni. Wyróżnienie przyznano po raz siódmy.

Uroczyste wręczenie nagród „Gwiazdy Internacjonalizacji 2024” (nazywanych również "Gwiazdami Umiędzynarodowienia") odbyło się w czwartek w Poznaniu podczas gali na konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2024”, organizowanej wspólnie przez KRASP, Perspektywy i Politechnikę Poznańską.

Misją nagrody Gwiazdy Internacjonalizacji jest wyróżnienie oraz promocja osób mających wybitne osiągnięcia w umiędzynarodowieniu polskich szkół wyższych.

“Nagroda promuje osoby, które otwierają nasze szkoły wyższe na inne doświadczenia i kultury. Jest to ważne wyróżnienie środowiskowe, ponieważ praca wkładana w umiędzynarodowienie uczelni jest często niedostrzegana, a przecież ma wielką wartość” – podkreśla Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjator nagrody, cytowany w komunikacie prasowym.

Wybitną Gwiazdą (Distinguished Star) nagrodzony został prof. Andrzej Jajszczyk. To nagroda specjalna, którą honorowane są osoby szczególnie zasłużone dla umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.

Laureat jest profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (od 1999 r.). Wykształcenie i stopnie naukowe zdobył na Politechnice Poznańskiej, gdzie najpierw studiował automatykę, a po podjęciu pracy zajął się telekomunikacją. Przez kilka lat pracował też na uczelniach zagranicznych: w Australii, we Francji i w Kanadzie. W latach 2011-2015 był dyrektorem założycielem Narodowego Centrum Nauki, polskiej agencji finansującej badania podstawowe. Był członkiem, a potem wiceprzewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (odpowiadał za obszar nauk ścisłych i technicznych).

Tytuł Gwiazdy Dyplomacji Naukowej (Science Diplomacy Star) otrzymał prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk w kadencjach 2015-2018 i 2019-2022. Sprawował funkcję wicedyrektora ds. naukowych (2002) i dyrektora Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego (2003-2008), przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu (1996-2001).

Gwiazda Dyplomacji (Public Diplomacy Star) trafiła do Tomasza Orłowskiego. Od roku 1990 do 2021 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jako ambasador RP pełnił misję we Francji i w Księstwie Monako (2007-2014) oraz we Włoszech i Republice San Marino (2015-2017).

Gwiazdą Zarządzania (Management Star) nagrodzono prof. Bogusławę Drelich-Skulską, prorektor ds. akredytacji i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Z jej inicjatywy w 2010 r. powołano na UEW Asia Pacific Research Center.

Gwiazda Badań (Research Star) trafiła do dr. hab. Pawła Kaczmarczyka, prof. UW. Jest on członkiem bądź współpracownikiem gremiów zajmujących się problematyką mobilności oraz migracji (m.in. Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk, sieci IMISCOE), a także współpracownikiem licznych instytucji krajowych oraz międzynarodowych, m.in. Komisji Europejskiej, Banku Światowego, OECD.

Tytuł Gwiazda Rozwoju (Development Star) otrzymała dr Katarzyna Świerk. Jest dyrektorką Biura Nauki Uniwersytetu Gdańskiego, a od 2016 r. jednocześnie pełnomocniczką UG ds. otwartego dostępu do publikacji naukowych. Odpowiada za realizację zadań związanych z ewaluacją jednostek naukowych, strategiami publikacyjnymi i ocenami naukowymi, rozwojem kariery badawczej, a także z zakresu współpracy międzynarodowej.

Gwiazdą Kształcenia (Teaching Star) został prof. Krzysztof Walkowiak. Od 2020 r. jest dziekanem Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Obecnie bierze udział w realizacji projektu Unite! – sieci 9 uczelni europejskich, kieruje zadaniem dotyczącym opracowania programu kształcenia Unite! Doctoral School.

Gwiazda Marketingu (Marketing Star) to z kolei Olga Vakhrina. Pochodzi z obwodu sumskiego w Ukrainie. Jest absolwentką Wydziału Filologii Języków Obcych Sumskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia A.S. Makarenki. Pracowała w Dziale Współpracy Międzynarodowej Politechniki Kijowskiej im. Igora Sikorskiego (KPI). W codziennej pracy posługuje się biegle trzema językami obcymi (angielski, polski i rosyjski) oraz swoim ojczystym – ukraińskim. Od 2017 r. jest związana z Politechniką Poznańską.

Wschodzącą Gwiazdą (Rising Star) została Katarzyna Specjalska z SGGW. Doświadczenie zdobyła uczestnicząc w programach wymiany międzynarodowej, wcześniej zaś pracując w placówce dyplomatycznej. Piastowała też stanowisko ewaluatora programów europejskich. W swojej obecnej pracy odpowiada m.in. za koordynowanie realizacji projektów mających na celu podwyższenie poziomu umiędzynarodowienia uczelni, analizowanie potrzeb oraz proces tworzenia wniosków aplikacyjnych.

Gwiazdy Internacjonalizacji to wyróżnienie dla osób, które zajmują się umiędzynarodowieniem praktycznie, w działach rekrutacji i marketingu czy też w szkołach języka polskiego, a także dla wybitnych menedżerów, nauczycieli akademickich i badaczy internacjonalizacji.

Nagrodę przyznaje Kapituła składająca się z reprezentantów wszystkich polskich instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój umiędzynarodowienia. Pracami Kapituły kieruje prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP, rektor Politechniki Śląskiej.(PAP)

Nauka w Polsce

ekr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera