Ryzyko nowotworów tytoniozależnych spada po 10 latach od rzucenia palenia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych zależnych od tytoniu spada po 10 latach od momentu rzucenia palenia – wynika z szeroko zakrojonego badania naukowców z Korei Pd.

Artykuł na ten temat publikuje portal "JAMA Network Open" (https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2814567?utm_source=For_The_Media&utm_medium=referral&utm_campaign=ftm_links&utm_term=020624).

Jak przypominają autorzy pracy, naukowcy z Narodowego Centrum Onkologii w Goyang w Korei Pd., palenie papierosów ma związek z wyższym ryzykiem zachorowania na wiele nowotworów, takich jak rak płuca, ale też rak żołądka, wątroby czy rak jelita grubego. Rzucenie nałogu palenia obniża to ryzyko. Wciąż jednak nie wiadomo, ile czasu musi upłynąć od momentu zerwania z paleniem, aby ryzyko zachorowania na raka spadło w istotny sposób.

Aby to ocenić, badacze przeanalizowali dane zebrane w dużej grupie - niemal 3 mln dorosłych Koreańczyków w wieku od 30 roku życia. Od 2002 r. wszyscy przeszli dwukrotnie badania medyczne, a ich stan zdrowia był monitorowany do 2019 r.

W ciągu średnio 13 lat nowotwór złośliwy diagnozowano u niemal 200 tys. osób. Analiza ujawniła, że w porównaniu z osobami, które w tym okresie nie miały przerwy w paleniu ci, którzy zupełnie zerwali z nałogiem mieli po 10 latach o 17 proc. niższe ryzyko zachorowania na którykolwiek z nowotworów, o 42 proc. niższe ryzyko zachorowania na raka płuca, o 27 proc. niższe ryzyko raka wątroby, o 14 proc. – raka żołądka i o 20 proc. raka jelita grubego. Ryzyko rozwoju raka płuca spadało o 3 lata wcześniej niż ryzyko innych nowotworów.

Choć korzyści z rzucenia palenia odnotowano dla osób w każdym wieku, to u tych, którzy zerwali z nałogiem przed 50-tką, stwierdzono większy spadek ryzyka raka płuca – o 57 proc., niż u osób, które zrobiły to w wieku 50 lat lub później – 39 proc.

Co ciekawe, w pierwszych 10 latach ryzyko zachorowania na raka było nieco wyższe w grupie, która rzuciła palenie niż w grupie wciąż palącej. Jedna wraz z upływem czasu spadało – po 15 latach aż o połowę.

Zdaniem autorów badania dowodzi ono, że trwałe rzucenie palenia w każdym wieku przyczynia się do długofalowego obniżenia ryzyka zachorowania na raka, a zwłaszcza raka płuca. (PAP)

jjj/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera