Nauka dla Społeczeństwa

05.03.2024
PL EN
07.02.2024 aktualizacja 07.02.2024

Rzeszów/ Na budowie Wisłokostrady znaleziono przedmioty z epoki żelaza

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W Rzeszowie podczas prac związanych z budową Wisłokostrady archeolodzy trafili na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również fragmenty naczyń ceramicznych i przedmioty z innych epok - poinformował ratusz.

Budowa Wisłokostrady rozpoczęła się we wrześniu ub. roku. To jedna z największych inwestycji drogowych w historii Rzeszowa. Ponad 2-kilometrowa droga połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka i ułatwi dojazd z południowej części miasta do drogi ekspresowej S19.

Podczas badań archeolodzy odnaleźli ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza. Na terenie o powierzchni 14 arów odkopali około 100 obiektów archeologicznych: jamy, dołki posłupowe oraz obiekty, których funkcję wstępnie określono jako paleniska.

„Zadokumentowane obiekty pochodzą z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. Znaleziono też liczny materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych” – przekazał Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Zapewnił, że badania archeologiczne nie spowolnią inwestycji.

Budowa Wisłokostrady pochłonie 169 mln zł. Droga ma być gotowa w 2026 roku. Częścią inwestycji jest m.in. dwujezdniowa estakada o długości 271 metrów nad linią kolejową Kraków – Medyka. (PAP)

Agnieszka Lipska

al/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024