Uczelnie i instytucje

Kraków/ Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego świętuje 60-lecie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie świętuje 60-lecie swojego otwarcia, w związku z czym w czwartek w Collegium Maius odbędzie się inauguracja wydarzeń jubileuszowych, dostępnych dla zwiedzających.

Jak poinformowała w środę uczelnia, w programie czwartkowych uroczystości są sesja naukowa "Interpretacja i rola dziedzictwa akademickiego w mieście i regionie" z udziałem m.in. rektora UJ prof. Jacka Popiela oraz otwarcie wystawy "Krakowska trasa akademicka".

Na kolejne miesiące zaplanowano m.in. warsztaty, koncerty, debaty, wystawy, oprowadzania, cykl szkoleń dla przewodników miejskich.

"Rok jubileuszowy muzeum pragnie celebrować poprzez szereg wydarzeń związanych przede wszystkim z osobą Karola Estreichera, ale także za pośrednictwem inicjatyw badawczych i popularyzatorskich z zakresu ochrony dziedzictwa akademickiego" – zapowiedziała zastępca dyrektora placówki Joanna Ślaga.

Muzeum UJ zalicza się do grupy muzeów uczelnianych. Są to jednostki akademickie powoływane w strukturach szkół wyższych w celu gromadzenia i ochrony dóbr kulturalnego dziedzictwa wytworzonego przez uczelnie w toku ich działalności. Misją muzeów uczelnianych jest upowszechnianie wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, popularyzacja dziedzictwa akademickiego oraz udostępnianie zbiorów, zarówno dla społeczności akademickiej, jak i szerszej publiczności.

Jednostka została powołana do życia w 1947 r. na mocy decyzji senatu uczelni, a otwarte 17 lat później. Pierwsi goście mogli zwiedzić ekspozycję muzealną 6 maja 1964 r. Ich przewodnikiem był twórca muzeum Karol Estreicher. (PAP)

Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera