Uczelnie i instytucje

Współpraca naukowa IMol PAN z Weizmann Institute of Science

Fot. IMol PAN
Fot. IMol PAN

Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych Polskiej Akademii Nauk (IMol PAN) podpisał porozumienie o współpracy z jedną z najwyżej notowanych uczelni świata - Weizmann Institute of Science (WIS).

Kooperacja dotyczyć będzie m.in. dwustronnego transferu technologii, a także wzajemnego udostępniania specjalistycznych laboratoriów i infrastruktury badawczej.

Jak poinformowali PAP przedstawiciele IMol PAN, porozumienie podpisano 22 stycznia 2024 r., a jego sygnatariuszami zostali dyrektorka polskiej placówki prof. dr hab. Agnieszka Chacińska oraz prorektorka WIS prof. Irit Sagi.

Na mocy umowy oba instytuty będą wspólnie prowadzić badania o istotnym znaczeniu dla gospodarki, współpracować w ramach transferu technologii, współorganizować konferencje oraz korzystać ze swoich laboratoriów i infrastruktury badawczej.

„WIS jest jednym z wiodących uniwersytetów w dziedzinie nauk ścisłych na świecie, nie tylko pod względem odkryć naukowych, ale także przełożenia ich wyników na działania i rezultaty gospodarcze - zaznaczają przedstawiciele IMol PAN. - Wczorajsze porozumienie to kolejna odsłona instytucjonalnej współpracy między WIS a polskim środowiskiem naukowym”.

Międzynarodowy Instytut Mechanizmów i Maszyn Molekularnych to najmłodsza jednostka Polskiej Akademii Nauk. Powołano ją w 2020 r. we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Getyndze w Niemczech. Jest pierwszym utworzonym de novo instytutem PAN w ciągu ostatnich 25 lat.

W IMol prowadzone są badania z zakresu nauk biologicznych, chemicznych, medycznych, biotechnologicznych, bioinformatycznych, biofizycznych i farmakologicznych. Ponad połowa zespołu naukowego placówki jest reprezentowana przez zagranicznych naukowców z całego świata. Instytut stawia na szerokie interakcje z przemysłem biotechnologicznym.

Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera