Czechy/ Arcybiskupstwo w Ołomuńcu po 80 latach odzyskało starodruk z XVI w.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Cenny starodruk z XVI wieku, zaginiony przed 80 laty, został zwrócony arcybiskupstwu w Ołomuńcu, poinformowały we wtorek czeskie media. Włoscy żandarmi przejęli ją w domu aukcyjnym w Trieście. „Postilla super epistolas et evangelia” zawiera interpretację fragmentów listów i Ewangelii Nowego Testamentu.

Księga była bestsellerem swoich czasów. Jej autorem był dominikanin Wilhelm z Paryża. Odzyskana kopia została opublikowana w Bazylei w 1518 roku. Zniknął on w nieznanych okolicznościach. Włoscy policjanci ze specjalnej jednostki zajmującej się nielegalnym handlem zabytkami natrafili na nią w 2022 r. na aukcji. Zastępca dowódcy tego specjalnego oddziału karabinierów Guiseppe Marseglia powiedział dziennikarzom, że w ustaleniu pochodzenia i wartości historycznej dzieł pomagają policji eksperci z Ministerstwa Kultury. "Każdego roku jesteśmy w stanie znaleźć bardzo ważne historyczne rzeczy, które są odkrywane na nowo" - powiedział Marseglia. W przypadku tego tomu żandarmi byli w stanie zrekonstruować jego podróż z Wiednia do Włoch. To, w jaki sposób książka dotarła z Ołomuńca do Austrii, prawdopodobnie pozostanie tajemnicą.

„Postilla …” opublikowano po raz pierwszy w 1473 roku i do 1529 roku książka doczekała się co najmniej 140 wydań w całej Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech i Francji. Odzyskany egzemplarz z 1518 roku był bogato zdobiony drzeworytami autorstwa artysty Ursa Grafa Starszego, a książka została oprawiona w brązową skórę po 1540 roku w Bawarii.

Według ekspertów stara księga pierwotnie znajdowała się w rękach czeskiego protestanta, który sporządził w niej notatki na temat swoich święceń kapłańskich. "Nie wiadomo, w jaki sposób księga trafiła w ręce ołomunieckiego kanonika Davida Pippera z Jachymova, który na początku XVII wieku był proboszczem w St. Moritz. Podarował ją miejscowej bibliotece kapitulnej pod koniec pierwszej ćwierci XVII wieku. Znajdowała się tam do lat czterdziestych XX wieku. Dalsze losy książki nie są znane.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Silnie rośnie stężenie tlenku azotu w atmosferze

  • Fot. Adobe Stock

    Nerki astronautów mogą nie przetrwać wyprawy na Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera