Uczelnie i instytucje

Poznań/ UAM otrzymał środki na konkurs architektoniczny na modernizację DS "Jowita"

11.12.2023. Dom Studencki Jowita Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
11.12.2023. Dom Studencki Jowita Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

UAM otrzymał środki na organizację konkursu architektonicznego na modernizację i przebudowę Domu Studenckiego "Jowita" – poinformował w sobotę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W komunikacie opublikowanym w sobotę na stronie internetowej uczelni poinformowano, że „Minister Nauki Dariusz Wieczorek, po rozpatrzeniu wniosku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 18 grudnia 2023 r., jednorazowo zwiększył subwencję na rzecz uczelni w kwocie 500 tys. zł z przeznaczeniem na przeprowadzenie procedury konkursu architektonicznego na modernizację i przebudowę Domu Studenckiego +Jowita+”.

Podkreślono, że „jest to realizacja obietnicy złożonej 14 grudnia 2023 r. przez Ministra Nauki podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z osobami okupującymi budynek”.

Uczelnia poinformowała, że UAM środki otrzymał w dniu 29 grudnia 2023 r. „Po ich otrzymaniu Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska zdecydowała o powołaniu zespołu, który przeprowadzi procedurę konkursową” – wskazano.

Grupa studentek i studentów walczyła o zachowanie akademika „Jowita” od kwietnia 2023 roku. Od tego czasu odbyło się m.in. wiele spotkań z władzami uczelni, demonstracje, wręczono też list otwarty z żądaniem o powiększenie bazy noclegowej uczelni; list podpisało ponad 1000 osób.

8 grudnia rozpoczęła się okupacja Domu Studenckiego "Jowita". Studenci sprzeciwiali się planom likwidacji akademika. Dom studencki został wyłączony z użytkowania; od obecnego roku akademickiego nie mieszkają w nim studenci. Władze uczelni informowały, że szukają pieniędzy na remont obiektu, przypomniały też, że zrezygnowały z planów jego sprzedaży.

14 grudnia z protestującymi spotkał się minister nauki Dariusz Wieczorek. Zwracając się do studentów okupujących budynek zapowiedział, że resort zapewni uczelni odpowiednie dofinansowanie do remontu budynku. "+Jowita+ zostaje" - zaznaczył.

Modernizacja "Jowity" powinna potrwać około 4 lat i ma kosztować około 100 mln zł. Według pierwotnych planów, UAM chciał sprzedać budynek, a za pozyskane pieniądze wybudować dom akademicki na 400 miejsc na Kampusie Morasko. W "Jowicie" po remoncie będzie mogło mieszkać około 200 studentów. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ apiech/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera