Opole/Nagroda dla studentów PO za projekty domów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci Politechniki Opolskiej otrzymali wyróżnienie w międzynarodowym konkursie "Nigeria: Dom po kryzysie", organizowanym przez Nigeryjski Fundusz Humanitarny, Międzynarodową Organizację ds. Migracji oraz Agencję ONZ ds. migracji.

Trzech studentów architektury Politechniki Opolskiej otrzymało prestiżowe wyróżnienie w konkursie, którego celem było zaprojektowanie domu dla ludności dotkniętej przemocą na terenach wiejskich północno-wschodniej Nigerii.

"Od 2015 r. nasiliła się przemoc, która spowodowała bezprecedensową sytuację kryzysową w zakresie mieszkalnictwa. Szacuje się, że do 2023 r. około 3,5 miliona ludzi straciło domy lub życie w niepewnych warunkach. Ta sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji w celu zapewnienia zrównoważonych, długoterminowych rozwiązań. Celem konkursu jest zaprojektowanie taniego, przyrostowego, modułowego i możliwego do modernizacji rozwiązania mieszkaniowego dla ludności dotkniętej przemocą na obszarach wiejskich północno-wschodniej Nigerii" - czytamy na stronie konkursu.

Jak wyjaśnia Dominik Puchała, jeden z wyróżnionych studentów, projekt opolskiego zespołu pozwalała na budowę domów z materiałów łatwo dostępnych w Nigerii, czyli: drewna, cegieł i słomy, które stwarzałyby możliwość powiększania go wraz z rozwojem rodziny.

"Podjęcie wyzwania związanego z tym projektem wymagało od nas kompleksowej wiedzy i dostosowania się do miejscowych uwarunkowań związanych z egzotycznym klimatem, wyzwaniami materiałowymi i różnicami kulturowymi wynikającymi z multipokoleniowego i często poligamicznego charakteru rodzin w Nigerii" - wyjaśnił.

Zdaniem Dominika Łojasa, drugiego z wyróżnionych, udział w konkursie, gdzie prace były oceniane przez międzynarodowe jury, to nie tylko ważny wpis w zawodowym CV, ale też dowód na elastyczność i uniwersalność w projektowaniu prezentowaną przez uczestników konkursu. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera