Fot. materiały prasowe

Archeolodzy odkrywają, jak chłodzono wina w rzymskich legionach nad Dunajem

Wodociąg - antyczną lodówkę do chłodzenia trunków i mięsa, studnię, która zaopatrywała w wodę legionistów Imperium Rzymskiego i kompleks budowli wojskowych przebadali w dawnej twierdzy Novae polscy archeolodzy.

  • Antyczna lodówka, fot. P. Dyczek

    Bułgaria/ Antyczna “lodówka” i unikatowe monety - odkrycia polskich archeologów w rzymskim obozie

    Pojemnik wykonany z płyt ceramicznych służący do przechowywania żywności, który można określić jako antyczną “lodówkę”, oraz szereg unikatowych monet odkryli polscy archeolodzy podczas wykopalisk w rzymskim obozie legionowym w Novae (Bułgaria).

  • Fot. A. B. Biernacki

    Bułgaria/ Monety z brązu w koszarach legionistów odkryli polscy archeolodzy

    Blisko 50 monet z brązu sprzed 1700 lat odkryli archeolodzy z Poznania w czasie wykopalisk na terenie obozu legionistów w Novae. Naukowcy przypuszczają, że skarb został ukryty przez jednego z żołnierzy rzymskich, bo znaleziska dokonano w koszarach legionowych.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Współautorka benchmarku OneRuler: nie pokazaliśmy wcale, że język polski jest najlepszy do promptowania

  • Nanoproszki wśród technologii Instytutu Fizyki PAN z potencjałem dla obronności

  • Prof. Łukasik: Polska musi zawalczyć o lepsze wyniki w kolejnym programie Horyzont Europa

  • Etyk: nikt nie ma moralnego prawa zmuszać ludzi do zabijania

  • Ważka sprawa: czy zestresowane jajo to zestresowana larwa?

  • Fot. Adobe Stock

    Długotrwałe stosowanie melatoniny może zwiększać ryzyko niewydolności serca

  • Badania: często stosowany opioid mało skuteczny w leczeniu bólu przewlekłego

  • Siarkowodór może leczyć paznokcie

  • Mniej środków nasennych to lepsze i dłuższe życie

  • Badanie: elektryczne samochody - lepsze dla środowiska od spalinowych

23.10.2025 PAP/Leszek Szymański

Ekspertka ITS: pomożemy we wdrożeniu w Polsce autonomicznych samochodów

Naukowcy z Instytutu Transportu Samochodowego (ITS), w ramach projektu DARTS-PL tworzą polską bazę scenariuszy testowych dla autonomicznych samochodów. Ma ona pomóc we wprowadzeniu takich pojazdów na polskie drogi - powiedziała PAP uczestnicząca w projekcie Aleksandra Rodak.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera