Fot. Fotolia

Każdy stopień ocieplenia to 12 proc. więcej piorunów

W miarę, jak Ziemia się ogrzewa, z każdym wzrostem średniej globalnej temperatury powietrza o 1 st. C wzrośnie też liczba uderzeń piorunów w Ziemię - o ok. 12 proc. Swoje wyliczenia dla terenu USA naukowcy zaprezentowali w "Science".

  • Życie

    Szczerbiński: energii z pioruna nie da się ujarzmić

    99 proc. energii pioruna rozprasza się w powietrzu. Pomysły, by budować elektrownie, które przechwytywałyby energię pioruna, to mrzonki – uważa specjalista od elektroenergetyki, dr hab. inż. Marek Szczerbiński z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  • Życie

    Ekspert: w czasie burzy chrońmy siebie, ale i sprzęt elektryczny

    Lato to w Polsce najbardziej burzowy sezon. Warto pamiętać, żeby w czasie burz unikać otwartej przestrzeni, nie stawać pod drzewami, a sprzęt elektryczny chronić instalując w domu odgromniki – radzi dr hab. inż. Marek Szczerbiński z AGH.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Astrofizyk: naukowcy nie powinni odrzucać pozornie bezużytecznych wyników badań

  • Ekspertka: chemikalia z codziennych produktów mogą zakłócać rozwój układu nerwowego płodu

  • Eksperci: przewlekle polipy nosa odbierają pacjentom węch, smak i radość życia

  • Szef Komisji Ewaluacji Nauki: 2/3 dyscyplin naukowych w Polsce poprawiło swoją światową pozycję

  • Szef KEN: ostateczne oceny jednostek naukowych po odwołaniach w listopadzie

  • Fot. Adobe Stock

    Leczenie witaminą B3 może zatrzymać rzadką chorobę genetyczną

  • Tętnica na chipie pomaga przewidywać ryzyko udaru

  • Lek na zaparcia może poprawiać sprawność umysłową u osób z depresją

  • Globalna burza ogniowa mogła zakończyć erę dinozaurów

  • Suche paprocie zmieniały prehistoryczną Europę w ogniste piekło

13.11.2024 EPA/LUONG THAI LINH

Palacze, naśladując się wzajemnie, utrudniają zerwanie z nałogiem

Nieświadome naśladowanie zachowań pomiędzy palaczami, np. sposobu trzymania papierosa czy wdychania dymu, choćby podczas wspólnej przerwy, zmniejsza gotowość do zerwania z nałogiem. W badaniu psychologów Uniwersytetu SWPS osoby naśladowane w ten sposób wypalały średnio dwa razy więcej papierosów.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera