05.08.2024. Żaglowiec Dar Młodzieży. PAP/Marcin Bielecki

Gdynia/ Ogłoszono przetarg na budowę następcy „Daru Młodzieży”

Uniwersytet Morski w Gdyni ogłosił przetarg na budowę nowego statku szkolnego – trzymasztowego żaglowca, następcy „Daru Młodzieży”. Na pokładzie statku znajdzie się miejsce dla 169 osób, w tym 33 członków załogi oraz kadetów – podała uczelnia. Koszt budowy nowego statku to 350 mln zł.

  • 16.04.2026. Uroczyste wyjście z portu w Gdyni szkolnej fregaty „Dar Młodzieży”, 16 bm. Jednostka wyruszyła w rejs do Stanów Zjednoczonych, realizowany w ramach wydarzenia Sail 250 z okazji 250-lecia niepodległości USA. PAP/Adam Warżawa

    Gdynia/ Fregata Dar Młodzieży wypłynęła w rejs do USA

    Fregata Dar Młodzieży w czwartek wyruszyła w rejs do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w uroczystościach z okazji 250. rocznicy niepodległości USA. Żaglowiec pokona około 12 tys. mil morskich.

  • 11.11.2023. Powitanie żaglowca "Dar Młodzieży" przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, 11 bm. Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powrócił z prawie półrocznego rejsu, podczas którego m.in. przekroczył równik, upamiętniając w ten sposób 100-lecie przejścia na półkulę południową pierwszego statku pod biało-czerwoną banderą, żaglowca „Lwów” Szkoły Morskiej w Tczewie. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdynia/„Dar Młodzieży” w rejsie do USA pokona ok. 12 tys. mil morskich

    Fregata „Dar Młodzieży” 16 kwietnia wyruszy w rejs do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w uroczystościach z okazji 250. rocznicy niepodległości USA. Żaglowiec pokona ok. 12 tys. mil morskich.

  • Żaglowiec Dar Młodzieży podczas rejsu w ramach Rodzinnego Zdjęcie Polskich Żaglowców, 2024. w Świnoujściu (sko) PAP/Marcin Bielecki

    Gdynia/ Dar Młodzieży wypłynął w dwumiesięczny w rejs

    Żaglowiec Dar Młodzieży ze studentami na pokładzie w piątek rano wypłynął w dwumiesięczny rejs. W jego trakcie weźmie udział m.in. w The Tall Ship Races 2025 oraz w zlotach żaglowców.

  • Powitanie żaglowca "Dar Młodzieży" przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (aj/zkoc) PAP/Andrzej Jackowski

    Gdynia/ "Dar Młodzieży" wypłynie w dwumiesięczny rejs

    "Dar Młodzieży" - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynie w czwartek w dwumiesięczny rejs. Na pokładzie będzie 32-osobowa załoga oraz młodzież szkolna i studenci - poinformowało biuro prasowe uczelni.

  • Gdynia, 29.05.2023. Pożegnanie żaglowca "Dar Młodzieży" przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni przed niemal półrocznym rejsem, podczas którego pokona około 12 500 mil morskich. Obecnie statek obrał kurs na równoleżnik zero. PAP/Adam Warżawa

    "Dar Młodzieży" w historycznym rejsie na równik

    "Dar Młodzieży" obrał kurs na równoleżnik zero. Żaglowiec upamiętnia w ten sposób 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą - fregatę "Lwów", szkolny statek UMG w latach 1921-1930. Ostatnim przystankiem, przed prawie 3 tygodniowym rejsem bez zawijania do portu były Wyspy Zielonego Przylądka.

Najpopularniejsze

  • Wrocław 21.03.2026 Zwiedzający oglądają niedźwiedzie brunatne z nowej kładki we wrocławskim zoo. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński

    Ekspertka: niedźwiedzie nie są problemem – problemem jest brak systemu i nasze przyzwyczajenia

  • UW: część wykradzionych i opublikowanych w darknecie plików mogła zawierać dane osobowe

  • Pod Łodzią odnaleziono nowy meteoryt żelazny; w sobotę ruszą jego badania

  • Policja o cyberataku na UW: przechwycone dane nie zostały zaszyfrowane

  • Badanie: użytkownicy psychodelików mogą inaczej przetwarzać emocje

  • Fot. Alex Grabham CC BY-SA

    Półdzioba papuga kea stała się samcem alfa

  • Zanieczyszczenie wody kokainą zmienia zachowanie łososi na wolności

  • Bierne oglądanie telewizji negatywnie wpływa na mózg

  • Kobiecy ból związany z histeroskopią bywa ignorowany i nieleczony

  • Marsjański łazik odkrywa zaskakujące związki organiczne

Fot. materiały prasowe

Do 10 maja można się zgłaszać do tegorocznego konkursu FameLab Poland

Do 10 maja można się zgłaszać do udziału w 12. edycji konkursu FameLab Poland. Zadaniem uczestników - studentów, doktorantów i młodych naukowców - jest przedstawienie w ciągu trzech minut wybranego przez siebie tematu naukowego w języku angielskim.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera