Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu

Świętokrzyskie/ Groby wojowników z plemienia Wandalów odkryto na cmentarzysku w powiecie ostrowieckim

Groby dwóch wojowników z plemienia Wandalów odkryto na cmentarzysku w powiecie ostrowieckim (Świętokrzyskie). Po badaniach i renowacji cenne przedmioty znalezione w grobach, m.in. miecze, trafią prawdopodobnie do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

  • Fot. Patryk Chmielewski

    Świętokrzyskie/ Zbroja husarska z XVII wieku odkryta w powiecie opatowskim

    Zbroję husarską, pochodzącą prawdopodobnie z pierwszej połowy XVII wieku, odkryto w miejscowości Mikułowice (Świętokrzyskie) w powiecie opatowskim. Wyjątkowe znalezisko po konserwacji wzbogaci zbiory Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

  • Jedna z wcześniejszych edycji festiwalu (Nowa Słupia, 11.08.2018). Pokaz wytopu żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat. PAP/Piotr Polak
    Popularyzacja

    Nowa Słupia/ Rozpoczynają się 55. Dymarki Świętokrzyskie

    Wytop żelaza w ziemnych piecach zwanych dymarkami metodą sprzed dwóch tysięcy lat, walki antyczne, pokazy starożytnych rzemiosł – to część atrakcji 55. Dymarek Świętokrzyskich, które w piątek rozpoczynają się w Nowej Słupi.

Najpopularniejsze

  • 15.04.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski w drugim dniu III Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15 bm. na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

  • Polacy sprawdzili, czy niski poziom lipoproteiny zwiększa ryzyko cukrzycy

  • Kosmiczna farmacja – w ramach polskiej misji naukowcy zbadają polimerowe "osłony" dla leków

  • Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

  • Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

  • 03.01.2024 EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Administracja federalna wstrzymuje finansowanie Uniwersytetu Harvarda

  • UE/ Raport: 2024 najcieplejszym rokiem w historii Europy

  • Kraje UE za złagodzeniem ochrony wilków

  • Psychologowie: relacje ludzi ze sztuczną inteligencją rodzą poważne dylematy etyczne

  • Nawet do 17 proc. ziem uprawnych na świecie - skażone toksycznymi metalami ciężkimi

Fot. Adobe Stock

Izolacja w kosmosie a dobrostan psychiczny człowieka – tematem polskiego eksperymentu na ISS

Zbadanie wpływu izolacji kosmicznej na dobrostan psychiczny człowieka jest celem eksperymentu "AstroMentalHealth" – jednego z trzynastu, który zostanie przeprowadzony w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera