Fot. Adobe Stock

Toruń/ Archeolodzy z UMK odnaleźli przykościelny cmentarz w kompleksie Ducha Świętego z XIII wieku

Archeolodzy z UMK odnaleźli przykościelny cmentarz w XIII-wiecznym kompleksie Ducha Świętego w Toruniu. Ujawniono już ok. 20 grobów, a naukowcy spodziewają się wielu warstw pochówków z okresu od XIII do XVII wieku. Celem cały czas pozostaje odkrycie murów prezbiterium kościoła.

  • Fot. materiały prasowe
    Popularyzacja

    Ponad 130 imprez na Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu

    Ponad 130 wydarzeń popularnonaukowych, m.in. z zakresu matematyki, astronomii, architektury, tańca albo genetyki – tak zapowiada się program 23. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wydarzenie potrwa od 25 do 28 kwietnia.

  • 13.05.2022  PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Konserwator zabytków: wstrzymaliśmy przebudowę gazociągu, w miejscu odkrycia muru baszty z XIV w.

    Wojewódzka konserwator zabytków w poniedziałek zdecydowała o wstrzymaniu prac nad przebudową gazociągu w Toruniu z uwagi na odkrycie muru baszty z XIV wieku. Do tej decyzji przyczyniły się teksy PAP i wniosek prezydenta miasta. Wcześniej inwestor miał zgodę WUOZ na rozbiórkę części muru.

  • Toruń, 18.10.2024. Badania archeologiczne w kompleksie św. Ducha w Toruniu. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Archeolodzy wrócili do badań kompleksu Ducha Świętego z XIII wieku

    Archeolodzy z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wrócili po zimowej przerwie do badań XIII-wiecznego kompleksu Ducha Świętego. Celem na najbliższe tygodnie są poszukiwania murów kościoła, jego prezbiterium, co byłoby znaleziskiem niezwykłym. Mogą się tam bowiem znajdować krypty dostojników.

  • 06.02.2023. Dom Mikołaja Kopernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. PAP/Tytus Żmijewski

    Prof. Rouba: pęknięcia fundamentów toruńskiego Domu Mikołaja Kopernika to ostatni dzwonek alarmowy

    Pęknięcia fundamentów Domu Mikołaja Kopernika to ostatni dzwonek alarmowy - powiedziała PAP przewodnicząca Rady Ochrony Zabytków przy MKiDN prof. Bogumiła Rouba. Podkreśliła, że konieczne jest pilne zbadanie stopnia nawodnienia gruntów pod toruńską Starówką i wpływu na zabytek najnowszych inwestycji na Jordankach.

  • Toruń, 18.10.2024. Badania archeologiczne w kompleksie św. Ducha w Toruniu. Jest to najstarszy kompleks szpitalno-klasztorno-kościelny w tej części Polski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Archeolodzy odkrywają XIII-wieczny kompleks Ducha Św. i prezentują go mieszkańcom

    Archeolodzy z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkrywają XIII-wieczny kompleks Ducha Świętego. Wśród znalezisk są warstwy z okresu przed lokacją miasta. W sobotę efekty dotychczasowych badań mogli podziwiać mieszkańcy, których zaproszono na wykop.

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

    Unikalną kolekcję tkanin i butów - głównie z XVI i XVII wieku znaleźli archeolodzy podczas badań na placu budowy centrum filmowego Camerimage w Toruniu. Wśród znalezisk są m.in. świetnie zachowane tkaniny jedwabne, fragmenty plisowanych sukni czy złotogłów z ornamentem kwiatowym.

  • Źródło: mat. pras. organizatorów
    Popularyzacja

    Popularnonaukowe święto w Toruniu

    OTWARTOŚĆ – to hasło tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Od 20 do 22 kwietnia dla publiczności zaplanowano ponad 130 imprez: pokazów, wykładów, warsztatów i wystaw popularnonaukowych i artystycznych. Ruszył system elektronicznych zapisów na wybrane wydarzenia.

  • Toruń, 28.09.2023. Fragmenty zabudowań, zespołu św. Ducha z XIII wieku. Ruiny odkryto podczas prac remontowych na Bulwarze Filadelfijskim, pomiędzy Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Nie będzie komory kanalizacji w miejscu odkryć archeologicznych

    Toruński magistrat odstąpił od budowy komory kanalizacji w miejscu odkryć archeologicznych przy Bramie Klasztornej na Bulwarze Filadelfijskim. Decyzję zakomunikował w piątek prezydent miasta Michał Zaleski. PAP informowała jako pierwsza o odnalezieniu w tym miejscu m.in. pochówków z XIII wieku.

  • Toruń, 15.03.2024. Dyrektor Instytutu Archeologii UMK, prof. dr hab. Wojciech Chudziak podczas wizyty na terenie kompleksu św. Ducha, najstarszego toruńskiego cmentarza, 15 bm. Na nekropolii z XII wieku trwają prace archeologiczne. (sko) PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Prof. Chudziak: pochówków na odkrywanym cmentarzu w kompleksie Ducha Św. mogą być setki

    Pochówków na odkrywanym cmentarzu w kompleksie Ducha Świętego w Toruniu mogą być setki - powiedział PAP prof. Wojciech Chudziak, kierownik Instytutu Archeologii UMK. Zdaniem antropologa prof. Tomasza Kozłowskiego odkryte już szczątki mogą pochodzić z najstarszej części nekropolii.

Najpopularniejsze

  • Floryda, 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie, 25 bm. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta z kapsułą Dragon, na pokładzie której jest Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski

  • Naukowcy: kobiety odgrywały dominującą rolę w społeczności zamieszkującej neolityczną osadę Catalhoyuk

  • Szef Creotechu o ustawie dot. działalności kosmicznej: sektor bardzo dobrze rozwija się bez niej

  • Naukowcy uważają, że olej z owadów może być alternatywą dla olejów tradycyjnych

  • Szefowa KRASP: o planie reformy nauki przeczytałam w gazecie

  • 25.06.2025  EPA/JAGADEESH NV

    Echa misji Ax-4 w Indiach i na Węgrzech: historyczny lot i szansa dla naszych krajów

  • Dobre samopoczucie może chronić przed utratą pamięci

  • USA/ Media: Indie, Polska i Węgry powracają do załogowych lotów kosmicznych

  • Ogień zniszczył w 2024 roku dwa razy więcej lasów tropikalnych Amazonii niż w ciągu 40 lat

  • Noworodki mają podwyższone poziomy biomarkera choroby Alzheimera

Fot. Adobe Stock

Misja IGNIS/ Polski astronauta przeprowadzi na ISS 13 eksperymetów

Znaczną część swojego pobytu na ISS polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski poświęci na działalność naukową. W ramach technologiczno-naukowej misji IGNIS przeprowadzi 13 eksperymentów, których wyniki będą miały wpływ na rozwój m.in. medycyny, biologii, inżynierii oraz szeroko pojętych technologii kosmicznych .

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera