Fot. Adobe Stock

Naukowcy z PG: od 2004 r. liczba pozwoleń na pracę dla cudzoziemców wzrosła 30-krotnie

W 2020 roku w Polsce wydano ponad 400 tys. pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. To 10-krotnie więcej niż w 2010 roku i aż 30-krotnie więcej niż w 2004 roku, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej. Najliczniejszą grupą imigrantów zarobkowych w Polsce stanowią Ukraińcy, a najbardziej od 2004 r. wzrosła liczba pracowników z Uzbekistanu - podsumowują naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

  • Fot. Fotolia

    Ekonomistki z PG: Studenci z byłego ZSRR nadzieją dla polskiego rynku pracy

    Prawie 55 tys. studentów w Polsce pochodzi z krajów byłego ZSRR – to ponad 10 razy więcej niż 15 lat temu – wynika z analiz ekonomistek z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. „Należałoby zbudować system wsparcia dla tych, którzy zdecydują się na pozostanie w Polsce po zakończeniu edukacji” - uważa Małgorzata Gawrycka, prof. PG, specjalistka w obszarze ekonomii i rynku pracy.

  • Fot. Fotolia

    Śląskie/ Ponad 220 cudzoziemców będzie się uczyło języka polskiego online

    Ponad 220 studentów z różnych zakątków świata będzie poznawało język i kulturę polską podczas trzytygodniowych zajęć letniej szkoły, którą organizuje w sierpniu Uniwersytet Śląski. Zajęcia odbędą się online – poinformowała PAP śląska uczelnia.

  • Rośnie liczba cudzoziemców, którzy studiują w Małopolsce

    Z roku na rok rośnie liczba cudzoziemców, którzy studiują w Małopolsce – wynika z raportów prezentujących liczbę studentów w ostatnich latach. W roku 2015/2016 w Małopolsce uczyło się 7,3 tys. obcokrajowców, czyli o 1,3 tys. (22 proc.) więcej niż w 2014/2015 r.

  • MNiSW przyjrzy się stypendiom dla studentów, którzy oddali Kartę Polaka

    Resort nauki przyjrzy się stypendiom dla studentów, którzy oddali Kartę Polaka – zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister nauki Aleksander Bobko. Problemy ze stypendium socjalnym dla takich osób zgłosili w pytaniu poselskim przedstawiciele Kukiz’15.

  • Fot. Fotolia

    Na UMCS studiuje coraz więcej cudzoziemców

    285 cudzoziemców – głownie z Ukrainy i Białorusi - przyjęto w tym roku na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym – poinformowały władze uczelni.

  • Fot. Fotolia

    Na UMCS studiuje coraz więcej cudzoziemców

    285 cudzoziemców – głownie z Ukrainy i Białorusi - przyjęto w tym roku na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To trzykrotnie więcej niż w roku ubiegłym – poinformowały władze uczelni.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • POLSA: nasze raporty o sytuacji na orbicie nie służą podejmowaniu akcji zapobiegawczych

  • Fot. Adobe Stock

    Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

  • Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Długość ciała przodka żarłacza białego mogła dochodzić do 9 metrów

  • Zimowe sny antarktycznego owada

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera