Tadeusz Sendzimir - fragment muralu przy ul. Chmielewskiego w Szczecinie, Wikipedia

35 lat temu zmarł Tadeusz Sędzimir, zwany "Edisonem Metalurgii"

35 lat temu zmarł Tadeusz Sędzimir, polski inżynier i wynalazca zwany „Edisonem metalurgii”. Trzy najważniejsze spośród wielu jego wynalazków to metoda ciągłego cynkowania ogniowego, linia produkcyjna do ciągłego walcowania blachy na zimno oraz tzw. walcarka planetarna, pozwalająca zmienić masywną bryłę metalu w cienką blachę.

  • Na zdjęciu dr Joanna Fotschki. Fot. materiały prasowe
    Technologia

    Łuski cebuli czy pulpa z buraka cukrowego mogą być wykorzystane w przemyśle chemicznym czy kosmetycznym

    Naukowcy badają, w jaki sposób można wykorzystać roślinne produkty uboczne, które są źródłem substancji biologicznie czynnych. Produkcja żywności dla rosnącej liczby ludności na świecie to jedno z większych globalnych wyzwań. Z drugiej strony konsumenci coraz częściej poszukują produktów spożywczych o prozdrowotnym działaniu.

  • Prezydent RP Andrzej Duda podczas sesji inauguracyjnej IV Polskiego Kongresu Mechaniki w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk 09.09.2019
    Innowacje

    Prezydent: zależy nam, by powiązania między nauką a przemysłem były coraz silniejsze

    Ogromnie zależy nam, aby powiązania pomiędzy sferami nauki i przemysłu w naszym kraju były coraz silniejsze i coraz głębsze, aby zwiększały polską innowacyjność i konkurencyjność - powiedział w poniedziałek w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

  • Przemysł na terenie Miasteczka Śląskiego sięga prehistorii

    Już w czasach prehistorycznych, a nie jak wcześniej sądzono - w średniowieczu, rozpoczęła się przemysłowa działalność na obecnych terenach Miasteczka Śląskiego k. Tarnowskich Gór (Śląskie) – wynika z ostatnich badań przeprowadzonych na okolicznych torfowiskach.

  • Lublin/ O współpracy przemysłu i nauki dyskutowano w KUL

    Dyskusja o tworzeniu dobrego otoczenia dla współpracy przemysłu i nauki oraz prezentowanie dobrych praktyk w tym zakresie dominowała na konferencji "Współpraca przemysłu i nauki - klucz do sukcesu" w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Społeczność WSKZ: wyrażamy poparcie dla stanowiska władz uczelni

  • Szczątki tzw. księżniczki z Bagicza pochodzą z około 120 r. n.e.

  • Koniunkcja Księżyca z Jowiszem

  • Jak reagować na furię czy rozpacz dziecka? Psycholog: Zamiast odwracać uwagę, akceptujmy emocje

  • Ekspert: natura może Polsce zabezpieczyć połowę granicy z Białorusią i Rosją

  • Fot. Adobe Stock

    Używanie marihuany zwiększa ryzyko wystąpienia chorób psychicznych u młodzieży

  • NASA: księżycowa misja załogowa opóźniona, będzie dodatkowy lot

  • Norwegia/ Naukowcy: niebezpieczne superbakterie mogą pochodzić ze Svalbardu

  • Pierwszy w Wielkiej Brytanii poród po przeszczepie macicy, pozyskanej od zmarłej dawczyni

  • Hormonalna terapia zastępcza nie ma związku z wyższym ryzykiem zgonu u kobiet

Fot. Adobe Stock

Eksperci: tylko dla 5 proc. chorób rzadkich opracowano terapie przyczynowe; inwestycja w ich rozwój się opłaca

Zgodnie z szacunkami obecnie istnieje 6-8 tys. chorób rzadkich, ale tylko dla 5 proc. z nich opracowano leczenie przyczynowe - zwracają uwagę eksperci. Inwestycja w prace nad metodami leczenia tych schorzeń jest jednak opłacalna, bo zmniejsza znacznie ich koszty społeczne - zaznaczają.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera