Fot. Adobe Stock

Milimetrowy kryształ mieści gigabit informacji

Naukowcy opracowali kryształ, który w dziurach w swojej sieci przechowuje bity informacji. Do zapisywania informacji wykorzystywane są łatwe w obsłudze promienie UV.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Fizycy połączyli sztuczki informatyki kwantowej z filozofią

    Co z cechami cząstki, zanim zdemaskuje się je pomiarem? Nie wiadomo! Bo czasem sama obserwacja może zmienić rzeczywistość! Gdyby nie ten dziwny fakt, pewne protokoły komunikacyjne stosowane w informatyce kwantowej nie miałyby przewagi nad tradycyjnymi - pokazali m.in. polscy fizycy.

  • Technologia

    Atomowa - choć bardzo "krótka" - pamięć kwantowa powstała na UW

    Atomową pamięć o doskonałych parametrach pracy i wyjątkowo prostej konstrukcji opracowano na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW). Chociaż pamięć jest bardzo "krótka" - przechowuje informacje zaledwie przez mikrosekundy, urządzenie to jest kolejnym krokiem na drodze rozwoju informatyki kwantowej.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze: stopień przetworzenia pieczywa zwiększa ryzyko nieswoistych chorób zapalnych jelit

  • Na dziś nie da się ustalić, czy czarne dziury szybko wirują, czy też obracają się powoli lub wcale

  • Na polskich drogach giną przedstawiciele ponad połowy gatunków kręgowców lądowych

  • Warszawa/ Archeolodzy odsłonili kolejne pozostałości dawnej zabudowy w Morysinie

  • Owady na gapę. Globalny transport sprzyja rozprzestrzenianiu się gatunków

  • Fot. Adobe Stock

    Niektóre rodzaje ruchu mogą sprzyjać demencji

  • Robienie zrzutów ekranu sprawia, że gorzej zapamiętujemy informacje

  • Zagadka zaparć u astronautów rozwiązana

  • Badacze: żyjemy w „społeczeństwie dopingu”

  • Trauma w dzieciństwie zaburza odczuwanie przyjemności

Źródło: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warszawa/ Archeolodzy odsłonili kolejne pozostałości dawnej zabudowy w Morysinie

Mury dawnej części Domu Stróża, pozostałości podłogi z płytek i drewna, kamienna posadzka dawnej klatki schodowej oraz fragmenty stiukowych dekoracji Pałacu Myśliwskiego – najciekawsze odkrycia ostatniego sezonu badań archeologicznych w Morysinie podsumowało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera