Gdy bakterie rywalizują, człowiek korzysta

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki rywalizacji różnych gatunków żyjących w naszym jelicie bakterii ludzki organizm funkcjonuje prawidłowo - informuje „Science”.

Społeczność mikroorganizmów zamieszkujących wnętrze ludzkiego ciała – tak zwany mikrobiom – pomaga między innymi w trawieniu pokarmów, ochronie przed patogenami oraz utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego.

Dotychczas naukowcy uważali, że zamieszkujące ludzkie jelito bakterie współpracują ze sobą. Jednak oparte na analizie matematycznej prace naukowców z Oxford University sugerują raczej zaciętą rywalizację, która gospodarzowi tylko wychodzi na dobre.

Badanie trwało trzy lata, a wyciągnięte wnioski zostały potwierdzone podczas eksperymentów z bakteriami żyjącymi w jelitach myszy.

Jak wyjaśnia uczestniczący w badaniach profesor Kevin Foster, bakterie zachowują się „jak drzewa rywalizujące w dżungli”. Taka dynamiczna równowaga zapewnia stabilność środowiska w ludzkim jelicie i dobry stan zdrowia. Badania sugerują, że jeśli bakterie współpracowałyby ze sobą, mogłyb wręcz zdestabilizować funkcjonowanie organizmu i zaszkodzić jego zdrowiu.

Zdaniem prof. Fostera, ludzie w toku ewolucji mogli stać się “inżynierami ekosystemu”, którzy manipulują właściwościami swojego mikrobiomu tak, aby osiągać korzyści. (PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera