Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych: należy zlikwidować staż podyplomowy dla lekarzy | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych: należy zlikwidować staż podyplomowy dla lekarzy

26.10.2021. Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych Marcin Gruchała podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie, 26 bm. Konferencja dot. m.in. zmian w medycznym kształceniu podyplomowym. PAP/Leszek Szymański

Zwróciliśmy się do ministra zdrowia o zlikwidowanie obowiązkowego rocznego stażu zawodowego dla absolwentów kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych - powiedział przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych prof. Marcin Gruchała.

"Kształcenie lekarzy, których w sposób szczególny brakuje w systemie, jest procesem niezwykle długotrwałym. To dzisiaj jest sześć lat studiów, rok stażu podyplomowego i pięć lub sześć lat kształcenia specjalizacyjnego. W momencie, kiedy specjaliści są tak potrzebni w naszym systemie, my jako Konferencja podjęliśmy dzisiaj uchwałę, zwracając się o zniesienie tego obowiązkowego podyplomowego stażu zawodowego dla lekarzy i lekarzy dentystów" - powiedział prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych podczas wtorkowej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Uzasadniając wniosek, Gruchała wskazywał na wysoki poziom studiów medycznych i dużą ilość praktyki, którą odbywają studenci. "Absolwenci są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy i kształcenia specjalizacyjnego od strony praktycznej, dzięki intensywnemu doskonaleniu umiejętności praktycznych na ostatnim roku studiów" - podkreślił.

Niedzielski zwrócił z kolei uwagę, że w 2015 roku w Polsce było 15 szkół prowadzących edukację na kierunku lekarskich, a obecnie jest ich 22. "Mamy aż blisko 3000 miejsc więcej na studiach na kierunku lekarskim". Szef MZ zapowiedział ustawę dotyczącą kredytów studenckich, która umożliwi "refinansowanie kosztów czesnego". "To rozwiązanie, które pozwala po otrzymaniu tego kredytu umorzyć możliwość jego spłaty, oczywiście kierując się zasadą odpracowania tego w systemie publicznym" - zaznaczył Niedzielski. Jak dodał, według założeń ustawy student pobierający kredyt przez sześć lat będzie mógł potem odpracować go pracując 10 lat w publicznej służbie zdrowia. (PAP)

Autor: Mikołaj Małecki

mml/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera