USA/ FDA: szczepionka Moderny nie spełnia wszystkich kryteriów dla trzeciej dawki

EPA/RODRIGO REYES MARIN 25.06.2021

Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów, które uzasadniałyby dopuszczenie do użytku jej trzeciej dawki - przekazała amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Ocena wynika m.in. z tego, że już dwie poprzednie dawki dają silną ochronę.

Dodatkowa trzecia dawka szczepionki firmy Moderna zwiększa poziom przeciwciał, ale ta różnica nie jest bardzo wyraźna, szczególnie w przypadku osób, u których poziom przeciwciał pozostawał wysoki - ogłosiła we wtorek amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA).

Ocena FDA została wydana przed mającym się odbyć w tym tygodniu spotkaniem zewnętrznego komitetu ekspertów Agencji, który oceni wnioski o dopuszczenie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19 firm Moderna i Johnson & Johnson.

Opinie komitetu eksperckiego nie są wiążące dla FDA, ale podejmująca ostateczne decyzje Agencja zazwyczaj trzyma się zaleceń ekspertów. W USA do użytku dopuszczono już trzecią dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech, która jest podawana osobom po 65. roku życia oraz szczególnie narażonym na infekcję.

Dane na temat skuteczności trzeciej dawki szczepionek pochodzą głównie z badań przeprowadzanych w Izraelu, w którym na szeroką skalę wykonuje się dodatkowy zastrzyk substancją Pfizera/BioNTechu - zauważa agencja Reutera. Nie ma podobnych badań dla szczepionek Moderny czy Johnson & Johnson.

Informacje przedstawione we wniosku Moderny, dotyczącym zatwierdzenia trzeciej dawki mają więc "wiele dziur", a dane na temat jej rzeczywistego działania są ograniczone - tłumaczy na łamach Reutersa profesor medycyny molekularnej dr Eric Topol.

FDA nie upubliczniła jeszcze wstępnej oceny wniosku o dopuszczenie dawki przypominającej szczepionki Johnson & Johnson.(PAP)

adj/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera