Niedobór witaminy B12 powiązany z otyłością ciążową

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niski poziom witaminy B12 u kobiet w ciąży upośledza metabolizm tłuszczu, może być więc powiązany z nadmiernym przybieraniem na wadze – wynika z badania zaprezentowanego na tegorocznej konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego.

Witamina B12, inaczej kobalamina, to związek występujący głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego – mięsie, rybach, jajach i nabiale. Jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego i pokarmowego, a jej niedobór może prowadzić do anemii lub przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W ciąży zapotrzebowanie na kobalaminę wzrasta.

Naukowcy z University of Warwick Medical School (W. Brytania) wykazali, że niedobór witaminy B12 u ciężarnych kobiet koreluje z obecnością markerów metabolicznych wskazujących na wzmożoną produkcję tłuszczu i ograniczony jego rozpad w celu wytworzenia energii. Sugeruje to, że niski poziom kobalaminy może predysponować do otyłości.

Specjaliści analizowali komórki tłuszczowe pochodzące z laboratoryjnych hodowli oraz próbek pobranych od kobiet w ciąży. Stwierdzili, że niski poziom witaminy B12 wiąże się nie tylko z nieprawidłowym funkcjonowaniem tych komórek, ale również z występowaniem w organizmie stanu zapalnego.

„Podsumowując, wyniki naszego badania pokazują, że niski poziom witaminy B12 upośledza metabolizm komórek tłuszczowych, co może prowadzić do wzmożonego gromadzenia się tłuszczu, pogorszenia jego przetwarzania i powstania szkód pozapalnych. Wszystkie te czynniki predysponują do przybierania na wadze” – komentuje badaczka Jinous Samavat.

„Wyniki naszego badania podkreślają potrzebę suplementacji witaminą B12 podczas ciąży i przemawiają za finansowaniem dalszych badań oraz wprowadzeniem regulacji w polityce zdrowia publicznego, pomagających radzić sobie w problemem otyłości” – dodaje.

Konferencja Towarzystwa Endokrynologicznego odbyła się w dniach 11-13 listopada w Brighton (W. Brytania). (PAP)

ooo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera