Zanieczyszczone powietrze w Indiach sprzyja rozwojowi nadciśnienia u kobiet

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego u kobiet w Indiach - informują naukowcy na łamach pisma "Epidemiology".

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal) prowadzili badania wśród 5531 dorosłych osób z 28 podmiejskich wiosek (okolice miasta Hajdarabad w środkowo-południowych Indiach). Oprócz rejestrowania ciśnienia tętniczego uczestników, badacze szacowali roczną ekspozycję na pył zawieszony (PM2,5) i czarny węgiel w miejscu zamieszkania.

Uczestnicy wypełniali ponadto kwestionariusze dotyczące m.in. ich statusu społeczno-ekonomicznego, stylu życia (w tym poziomu aktywności fizycznej i spożycia soli) czy rodzaju paliwa stosowanego do gotowania.

Wszyscy badani byli narażeni na działanie pyłów zawieszonych o stężeniu większym niż 10 μg/m3 (limit sugerowany przez Światową Organizację Zdrowia). Średnie stężenie pyłu PM2,5 wynosiło 33 μg/m3.

Wyniki badań wskazywały na występowanie nadciśnienia u 46 proc. uczestników, przy czym duży odsetek z nich nie miał wcześniej zdiagnozowanego lub leczonego nadciśnienia.

Po przeanalizowaniu wyników naukowcy ustalili, że każdy wzrost ekspozycji na pyły PM2.5 o 1μg/m3 przekładał się na zwiększenie hipertonii u kobiet o 4 proc. (wzrost ciśnienia skurczowego o 1,4 mmHg i rozkurczowego o 0.87 mmHg). W przypadku mężczyzn zależność ta była słabsza.

"Kobiety zamieszkujące ten obszar spędzają w okolicy gospodarstwa domowego 83 proc. czasu w porównaniu do 57 proc. czasu w przypadku mężczyzn, co może wyjaśniać zaobserwowaną różnicę" - zauważa Ariadna Curto, autorka badań.

Zależność pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a nadciśnieniem odnotowano wcześniej w krajach wysokorozwiniętych. Przewiduje się, że w Indiach problem też z czasem będzie się nasilał. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza przyczynia się do rozwoju nadciśnienia poprzez stymulowanie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego w organizmie, które mogą prowadzić do zmian w funkcjonowaniu układu krążenia - komentują badacze.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera