Sukces akcji szalupowej "Sprzątamy Mazury" | Nauka w Polsce

Sukces akcji szalupowej "Sprzątamy Mazury"

56 dużych kontenerów pełnych śmieci wywieziono na łódkach z czterech mazurskich gmin podczas wakacyjnej akcji \"Sprzątamy Mazury\".

Dwumiesięczna akcja zakończyła się w ostatnim dniu wakacji, ale darmowe worki na śmieci nadal będą rozdawane turystom i żeglarzom, aż do końca sezonu żeglarskiego. W Krainie Wielkich Jezior pozostaną także pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, takich jak szkło lub zużyte baterie - mówi koordynator akcji Agnieszka Brzezińska. \"Przez sześć tygodni, dzięki szalupom, zwieziono z czterech mazurskich gmin - Węgorzewa, Giżycka, Mikołajek i Rynu - 360 metrów sześciennych śmieci. Jeden duży kontener na śmieci to około siedmiu metrów sześciennych odpadów\" - podkreśla Brzezińska.

Akcja szalupowa to jeden z elementów wakacyjnego \"Sprzątania Mazur\". Polegała ona na zabieraniu na łodzie worków śmieci, zebranych z obozowisk i terenów turystycznych, a następnie przetransportowaniu ich na wysypiska.

Rok temu zebrano w ten sposób 25 ton śmieci. Codziennie na jedną łódkę trafiało kilkanaście worków śmieci. Szalupy zakupione dzięki pieniądzom od sponsorów organizatorzy akcji przekazali gminom.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

1 września 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

  • Fot. Marcin Kluczek

    Choroby roślinności torfowisk można wykryć dzięki AI i systemom satelitarnym

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera