Greenpeace: kończymy protest na dachu MŚ, zaczynamy nowy etap kampanii

Dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki (C) rozmawia z dziennikarzami przed gmachem Ministerstwa Środowiska w Warszawie. Fot. PAP/ Marcin Obara 14.04.2016
Dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki (C) rozmawia z dziennikarzami przed gmachem Ministerstwa Środowiska w Warszawie. Fot. PAP/ Marcin Obara 14.04.2016

Kończymy protest na dachu Ministerstwa Środowiska, ale rozpoczynamy nowy etap kampanii - zapowiedział w czwartek dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki. Nie zdradził jednak szczegółów dalszych działań ekologów.

"Minęło ponad 48 godzin, odkąd wystosowaliśmy nasz apel w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej (...). Wiemy, że dotarł on do pani premier Beaty Szydło, jak również do prezesa (PiS) Jarosława Kaczyńskiego. Niestety nie wypowiedzieli się w tej sprawie" - mówił w czwartek na briefingu prasowym dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki.

Dodał, że brak odzewu z ich strony oznacza dla Greenpeace "milczącą zgodę na niszczenie dziedzictwa przyrodniczego".

Cyglicki zapowiedział, że skala akcji ochrony Puszczy Białowieskiej będzie taka sama, jak w przypadku akcji Greenpeace dotyczącej ochrony Doliny Rospudy lub jeszcze większa. "Będziemy szczególnie zwracać uwagę na drzewostany ponad stuletnie" - podkreślił Cyglicki. Dodał, że te drzewostany decydują o charakterze Puszczy Białowieskiej i powinny zostać objęte ochroną, a działania organizacji są podyktowane interesem, jakim jest ochrona dziedzictwa przyrodniczego Puszczy.

Zdaniem Greenpeace, los Puszczy pozostaje w rękach ministra środowiska Jana Szyszki. "Próbowaliśmy rozmawiać z ministrem środowiska - nie udało się" - mówił dyrektor Greenpeace Polska. Jak ocenia organizacja w komunikacie, swoimi dotychczasowymi decyzjami minister "bardzo zaszkodził zarówno Puszczy, jak i wizerunkowi Polski na świecie".

"Greenpeace nie prosił o rozmowy i spotkanie w sprawie puszczy z panem ministrem przed swoją akcją. Zamiast tego wybrał konfrontację i nielegalne wejście na dach (gmachu ministerstwa)" - powiedział PAP rzecznik resortu środowiska Jacek Krzemiński, pytany o zarzut ekologów dot. braku rozmów.

Aktywiści od wtorku protestowali na dachu budynku resortu środowiska. Ekolodzy domagają się uznania za park narodowy całej Puszczy Białowieskiej, wracając do koncepcji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W czwartek rano ponownie wywiesili na budynku ministerstwa baner "Cała Puszcza parkiem narodowym", po czym zeszli z gmachu i oddali się w ręce policji.

Pod koniec marca br. minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewidziane w nim większe cięcia uzasadniane są przez leśników koniecznością walki z masowym pojawieniem się kornika, który atakuje świerki. Aneks zakłada zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Stary PUL zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat.

Ekolodzy krytycznie odnoszą się do planów wyłączenia 1/3 powierzchni nadleśnictw gospodarczych w Puszczy z gospodarki drzewnej, ponieważ III strefa UNESCO, w której nie można prowadzić zabiegów gospodarczych, stanowi 50 proc. nadleśnictw. Nie zgadzają się także z planem zwiększenia cięć w Puszczy Białowieskiej. (PAP)

jzi/ kfk/ son/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: www.flickr.com

    Jak sygnały społeczne - na poziomie komórkowym - wpływają na rozród nicieni

  • 10.05.2024 Fot. PAP/ Lech Muszyński

    Trwa okres lęgowy bocianów. Odchowanie młodych to spore wyzwanie dla rodziców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera