Przyszedł na świat chłopiec zoperowany w łonie matki

Chłopiec, który przeszedł w łonie matki pionierską operację usunięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej, urodził się w Bytomiu w dobrym stanie - informuje prof. Janusz Bohosiewicz ze Śląskiej Akademii Medycznej http://www.ginbytom.slam.katowice.pl/ który przeprowadził operację.

W poniedziałek w Klinice Ginekologii i Położnictwa Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu zoperowano w ten sam sposób kolejne dziecko.

WYŚCIG Z CZASEM

Operacje przeprowadzane w życiu płodowym mają chronić dzieci przed kalectwem. Przepuklina rdzeniowa to wada wrodzona. Rdzeń kręgowy nie zamyka się w życiu płodowym, nie pokrywa się mięśniami i skórą. Pozostaje odsłonięty i rozwija się przez to nieprawidłowo - m.in. dlatego, że opływający go płyn owodniowy uszkadza zakończenia nerwowe.

Zazwyczaj operuje się tę wadę u dzieci zaraz po urodzeniu. Lekarze przykrywają rdzeń kręgowy, zapobiegając dzięki temu infekcji, która mogłaby szybko doprowadzić do śmierci dziecka. Zniszczeń, które nastąpiły w rdzeniu kręgowym w życiu płodowym, nie potrafią jednak naprawić.

Dzieci z tą wadą cierpią później na wodogłowie i porażenie nóg, często połączone z deformacjami. Efektem tej wady jest też zawsze porażenie zwieraczy, czyli niezdolność trzymania stolca i zaburzenia w oddawaniu moczu - nietrzymanie lub niebezpieczne dla nerek blokowanie oddawania moczu.

\"Urodzony w piątek chłopiec jest w dobrym stanie, ma dobrą wagę urodzeniową. Co do jego stanu neurologicznego, to nie jest idealny, ale z całą pewnością jest lepiej, niż gdyby nie był operowany. Chłopiec porusza nogami, choć nie w takim zakresie, jak zdrowe dziecko, nie wystąpiły deformacje, nie ma też wodogłowia. Rana po operacji zagoiła się\" - relacjonuje prof. Bohosiewicz.

Na pełną ocenę kondycji dziecka trzeba jednak jeszcze poczekać kilka miesięcy. Dodatkowo jego stan może też poprawić rehabilitacja. Operację przeprowadzono w 28. tygodniu ciąży. Dziecko przyszło na świat w piątek w Bytomiu, drogą cesarskiego cięcia, pod koniec 36. tygodnia ciąży.

W poniedziałek w Bytomiu prof. Bohosiewicz zoperował tą metodą kolejnego chłopca. Tym razem operację przeprowadzono wcześniej, w 24. tygodniu ciąży, a przepuklina była znacznie większa niż w przypadku pierwszej operacji.

Jak mówi kierowniczka Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Bytomiu prof. Anita Olejek, która opiekowała się pacjentkami i uczestniczyła w operacjach, śląscy lekarze zamierzają już stale przeprowadzać takie zabiegi.

Jako konsultant wojewódzki ds. ginekologii i położnictwa prof. Olejek zdecydowała w porozumieniu z rektorem Śląskiej Akademii Medycznej, że w bytomskiej klinice szkoleni będą lekarze z całego województwa, by jak najwcześniej wykrywać te poważne wady rozwojowe. Szkolenia rozpoczną się w kwietniu.

\"Trzeba pamiętać, że czas ma tu kluczowe znaczenie - im wcześniej wykryjemy wadę i im szybciej zrobimy operację, tym większe szanse ma dziecko\" - podkreśla prof. Olejek.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

23 marca 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: leczenie astmy ciężkiej może pochłaniać aż 50 proc. wszystkich wydatków na leczenie astmy

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera