Polska gospodarzem międzynarodowej olimpiady informatycznej | Nauka w Polsce

Polska gospodarzem międzynarodowej olimpiady informatycznej

Ponad 300 uczniów z 80 krajów weźmie udział w XVII Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej (IOI) 2005, która od 18 do 25 sierpnia będzie się odbywać w Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University http://www.wsb-nlu.edu.pl/ w Nowym Sączu - informuje rzecznik olimpiady, prof. Jan Madey. Polskę reprezentować będzie czterech zawodników. Nadzieją polskich informatyków na sierpniowe zawody jest Filip Wolski, uczeń III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, zdobywca dwóch złotych medali na poprzednich olimpiadach.

\"Organizacja tej imprezy to wyróżnienie i uznanie dla osiągnięć polskich zawodników w prestiżowych międzynarodowych konkursach informatycznych oraz dla osiągnięć organizacyjnych polskiej Olimpiady Informatycznej\" - mówi przewodniczący IOI 2005, prof. Krzysztof Diks.

Podkreśla, że olimpiada to duże przedsięwzięcie technologiczne. \"Musimy zapewnić uczestnikom imprezy, zarówno uczniom, jak i ich opiekunom, 500 komputerów połączonych w szybką i niezawodną sieć, a także specjalne oprogramowanie komputerowe, którego autorami są polscy programiści\" - mówi.

Uczestnicy zawodów będą się zmagać z zadaniami \"algorytmiczno-programistycznymi\", najpierw będą musieli podać właściwy sposób rozwiązania zadania, potem zaprogramować je tak, aby komputer mógł je wykonać.

Polscy informatycy od lat zdobywają laury w najważniejszych światowych konkursach informatycznych, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Projektowania Systemów Komputerowych CSIDC, który organizuje IEEE Computer Society http://www.computer.org/ Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym Stowarzyszenia ACM http://www.acm.org/ czy w lidze programistycznej - konkursie Top-Coder.

Honorowy patronat nad IOI 2005 objął prezydent Aleksander Kwaśniewski http://www.prezydent.pl/ Polska Agencja Prasowa http://www.pap.com.pl/ objęła patronat medialny nad imprezą.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

17 czerwca 2005

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • Osiągnięto kluczowy cel w fuzyjnym eksperymencie ELISE

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera