Sekret młodego wyglądu ukryty w genie MC1R

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Posiadacze wariantu genu MC1R wyglądają średnio na około dwa lata młodszych, niż są w rzeczywistości - wykazały badania przeprowadzone w Holandii i opublikowane na łamach pisma "Current Biology".

Naukowcy z Centrum Medycznego przy Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie we współpracy z firmą Unilever przeanalizowali genomy ponad 2600 seniorów. Podczas analizy komputerowej okazało się, że twarze osób posiadających warianty genu MC1R wyglądały średnio o dwa lata młodziej w porównaniu z grupą kontrolną. Zależność ta była widoczna niezależnie od wieku, płci, koloru skóry czy efektów działania promieniowania UV. Wyniki zostały potwierdzone podczas dwóch kolejnych szeroko zakrojonych badań europejskich.

Gen MC1R odpowiada za jasną karnację i rude włosy, a także bierze udział w wielu procesach biologicznych, takich jak procesy zapalne czy procesy naprawy DNA. Te funkcje mogą w pewnym stopniu wyjaśniać jego związek z młodym wyglądem.

Wcześniejsze badania wskazywały, że to, na ile lat wyglądamy, warunkowane jest w niemal równym stopniu przez czynniki genetyczne i środowiskowe. Co ciekawe, wiek odczytywany z wyglądu twarzy był także związany ze stanem zdrowia i długością życia, co sugeruje, że młodziej wyglądająca twarz idzie w parze z niższym wiekiem biologicznym - zauważają autorzy.(PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera