Owady były najstarszymi rolnikami | Nauka w Polsce

Owady były najstarszymi rolnikami

Najstarsze skamieniałości „ogrodów”, w których termity uprawiały grzyby, pochodzą sprzed 25 mln lat – informują odkrywcy na łamach pisma naukowego „PLOS ONE”.

Odkrycia dokonano w Tanzanii, na obszarze Wielkich Rowów Afrykańskich, w warstwach osadowych sprzed 25 mln lat.

Termity znane są z tego, że w podziemnych gniazdach i komorach uprawiają grzyby, które przekształcają w strawny pokarm.

Dotąd naukowcy starali się na podstawie badań genetycznych określić, kiedy mogło pojawić się takie zachowanie u termitów. Typowano, że 25-30 mln lat temu. Teraz badania te zostały potwierdzone odkryciem paleontologicznym – wyjaśnia kierownik zespołu, prof. Eric Roberts z James Cook University w Australii.

Zaadaptowanie uprawy grzybów było ważnym etapem w ewolucji termitów. Mogły one dokonać wówczas ekspansji, zasiedlając mniej gościnne środowisko. Jak tłumaczą naukowcy, miało to podobne znaczenie, jak nauczenie się uprawy roli przez człowieka miliony lat później. Rolnictwo i udomowienie zwierzyny również umożliwiło ludziom rozwój i ekspansję.

Kolebką termitów były prawdopodobnie afrykańskie lasy deszczowe. Jednak dzięki uprawie grzybów mogły one zamieszkać również na suchych afrykańskich sawannach, a także szukać szczęścia poza Afryką – w Azji. (PAP)

krx/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera