Schizofrenia nie występowała wśród neandertalczyków | Nauka w Polsce

Schizofrenia nie występowała wśród neandertalczyków

Schizofrenia nie dopadała neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka. Badania genetyczne dowodzą, że pojawiła się prawdopodobnie dopiero po rozdzieleniu się obu linii ewolucyjnych – dowodzą naukowcy w „Biological Psychiatry”.

Schizofrenia jest zagadką z punktu widzenia ewolucji. Świadectwa jej występowania wśród ludzi pochodzą z czasów starożytnych. Choroba prowadzi do zaburzeń myślenia i zachowania, a także obniża szansę na spłodzenie i wychowanie potomstwa.

Przyczyny schizofrenii nie zostały jednoznacznie zidentyfikowane, niemniej zakłada się, że istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. W ramach najnowszych badań naukowcy przeprowadzili analizy porównawcze w obrębie genomu człowieka i neandertalczyka pod kątem ewentualnych związków ze schizofrenią. Badania były możliwe dzięki zrekonstruowaniu przed kilku laty genomu neandertalczyka na podstawie skamieniałości.

„Wyniki badań sugerują, że schizofrenia jest nowym zjawiskiem, które pojawiło się po oddzieleniu się ludzi od neandertalczyków” - wyjaśnia John Krystal, redaktor w „Biological Psychiatry”. Jak dodaje, wczesne hominidy najprawdopodobniej nie miały tego zaburzenia.

Jak sądzi główny autor badań, Ole Andreassen z Uniwersytetu w Oslo (Norwegia) i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA), uważa się niekiedy, że schizofrenia jest swego rodzaju produktem ubocznym rozwiniętych wariantów genów związanych z nabywaniem języka czy złożonymi zdolnościami poznawczymi. Takie geny wpłynąć na pojawianie się psychoz.

Badacze wzięli pod uwagę fragmenty ludzkiego genomu, które uważane są za „obszary ryzyka” związane ze schizofrenią. Następnie porównali je z analogicznymi obszarami w genomie neandertalczyka.

Okazało się, że „obszary ryzyka” na ludzkim genomie różniły się od analogicznych miejsc w genomie neandertalskim. Co więcej, w kilku przypadkach obszary ryzyka odpowiedzialne były również za procesy poznawcze.

„Wyniki naszych badań sugerują, że podatność na schizofrenię wzrosła po rozdzieleniu się człowieka współczesnego od neandertalczyka - wyjaśnia Andreassen. - A przez to wspiera hipotezę, że schizofrenia jest produktem ubocznym złożonej ewolucji ludzkiego mózgu".(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera