Unikalne pamiątki sprzed ponad miliona lat odkryto na Sokotrze

Kompleks unikalnych siedzib naszych dalekich przodków z prastarej epoki kamiennej odkryła podczas tegorocznego sezonu badań rosyjska ekspedycja archeologiczna na jemeńskiej wyspie Sokotra, położonej prawie 200 kilometrów na wschód od kontynentu afrykańskiego.

"Pamiątki odkryto w jednej z największych dolin wyspy - Tarditrer. Według wstępnych ustaleń, należą one do najwcześniejszej epoki historii człowieka - kultury olduwajskiej, która dla Afryki i Bliskiego Wschodu ma ramy chronologiczne od 2,5 do 1,4 mln lat" - poinformował szef ekspedycji, dyrektor Państwowego Muzeum Sztuki Narodów Wschodu Aleksandr Siedow.

"Jednakże unikalność tych miejsc pobytu ludzi to nie tylko bardzo odległa epoka, ale także to, że odkryte w nich liczne materiały archeologiczne dają naukowcom możliwość zrekonstruowania niektórych stron życia naszych odległych w czasie przodków" - podkreślił Siedow.

Według niego, dolina Tarditrer była idealnym miejscem dla życia ludzi. Obfitowała w strumienie, wijące się między wapniowymi wzniesieniami. Występował tam krzemień, który był idealnym materiałem do produkcji kamiennych narzędzi.

Interesujące jest to, że tysiące wyrobów z krzemienia, wykonanych przez pradawnego człowieka, leżą do dziś na skamieniałej wapniowej powierzchni. Nie nastąpiły na niej jakieś szczególne zmiany od tych odległych czasów i nie została ona pokryta późniejszymi osadami. YY

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera