Szczecińscy studenci uczą się w Cinebusie | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Szczecińscy studenci uczą się w Cinebusie

Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie przez 2 tygodnie będą uczyć się w Cinebusie – Mobilnym Studiu Filmowym. „To nauka przez pracę” - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej inicjator projektu, operator Sławomir Idziak.

„Prace nad scenariuszem trwały wcześniej, teraz czeka uczniów moment kulminacyjny, czyli realizacja” - powiedział w rozmowie z PAP dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie prof. Kamil Kuskowski.

„20 studentów uczestniczy w warsztatach filmowych, rozpoczynając od kręcenia materiału filmowego, a następnie przechodząc do postprodukcji czyli montażu, udźwiękowienia, koloryzacji, przygotowanie do wyświetlenia. To jest kondensacja pracy przy filmie, przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów” - zaznaczył.

Jego zdaniem praca w Cinebusie to szansa dla młodych ludzi, by w krótkim czasie zdobyć takie doświadczenie, jakie dostaje się w ciągu roku czy dwóch w szkole filmowej. "Przed studentami intensywne dwa tygodnie, kiedy od rana do wieczora będą pracować ze Sławomirem Idziakiem. Dzięki temu mają szansę zrobić film w trybie ekspresowym, ale teraz tak się pracuje” - dodał dziekan.

Jak podkreślił Sławomir Idziak, Cinebus to "praktyczny pojazd do edukacji w nowym modelu produkcji audio-wizualnych".

„W edukacji akademickiej jesteśmy w momencie +na wczoraj+. Nawałnica zmian wymusza stałą konieczność dokształcania się, również w sztukach audiowizualnych. Dzięki Cinebusowi studencka produkcja zostanie od początku do końca zrealizowana. Nie jest to przedsięwzięcie komercyjne, ale studyjne. Chcemy produkować filmy, które będą następnie analizowane, prowadzone będą wykłady i sympozja” - wyjaśnił.

Zdaniem Idziaka "zbyt dużo pieniędzy i energii marnuje się w trakcie produkcji filmu". „Politycznie nie ma żadnej woli ku temu, by powiększyć pulę pieniędzy przeznaczonych na debiuty. W Polsce istnieje 15 instytucji edukacyjnej uczących młodych ludzi filmu, natomiast pieniądze na praktyczną realizację są wciąż takie same. One de facto się dewaluują. Nie możemy psuć życiorysów młodym ludziom, ale należy dawać im szansę” - dodał.

Autobus przystosowany w pełni do realizacji filmów, montażu na planie, cyfrowej postprodukcji oraz projekcji to projekt stworzony przez Sławomira Idziaka i jego Fundację Film Spring Open. Premiera Cinebusa odbyła się podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Sławomir Idziak to operator, który współpracował przy produkcjach filmowych m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem i Natalie Portman. W 2002 r. był nominowany do Oscara, czyli Nagrody Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu" w reżyserii Ridleya Scotta. (PAP)

mzb/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera