Psy posiadają pamięć epizodyczną

Psy zapamiętują skomplikowane ludzkie działania nawet wtedy, gdy nie wiedzą, że powinny to robić. Oznacza to, że posiadają podobną do ludzkiej pamięć epizodyczną – zawiadamia czasopismo „Current Biology”.

Naukowcy z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group (Węgry) wytrenowali 17 czworonogów w taki sposób, aby na polecenie właściciela powtarzały wykonywane przez niego czynności. Na przykład kiedy właściciel podskoczył i powiedział do pupila "zrób to" - pies również wyskakiwał w powietrze.

Następnie badacze zmienili nieco zasady gry. Tym razem uczyli zwierzęta, by po jakiejkolwiek akcji właściciela kładły się na ziemi. Gdy psy opanowały tę umiejętność, prowadzący zaczęli włączać do badania elementy zaskoczenia. Polegało to na tym, że gdy po działaniu właściciela czworonogi, zgodnie z planem, położyły się już na ziemi, właściciel nagle (po minucie albo po godzinie) wydawał polecenie "zrób to". Jeśli zwierzęta odtworzyły prezentowaną czynność, oznaczało to, że mimowolnie ją zapamiętały.

Okazało się, że psy były w stanie powtórzyć większość akcji właściciela nawet wtedy, gdy nie spodziewały się wcześniej, że opiekun będzie tego wymagał. W ten sposób naukowcy dowiedli, że czworonogi dysponują sprawną pamięcią epizodyczną – pamięcią o przeszłych wydarzeniach. Co prawda ich zdolność do przywoływania wspomnień słabnie z upływem czasu, lecz nie zanika całkowicie.

"Z perspektywy ewolucyjnej oznacza to, że pamięć epizodyczna nie jest cechą występującą wyłącznie u ssaków z rzędu naczelnych, lecz zdolnością rozpowszechnioną w królestwie zwierząt" – komentuje Claudia Fugazza, współautorka badania (DOI: 10.1016/j.cub.2016.09.057). (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera