Uczelnie i instytucje

"Studiujesz? Praktykuj!" Rusza nabór na dofinansowanie dla uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło nabór wniosków w drugim konkursie programu „Studiujesz? Praktykuj!” na projekty dotyczące realizacji wysokiej jakości programów stażowych dla studentów. Wnioski można składać do 21 kwietnia br.

Program „Studiujesz? Praktykuj!” ułatwia studentom wejście na rynek pracy. W konkursie mogą wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne, kształcące co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych. Warunkiem jest stworzenie we współpracy z przedsiębiorcami i zrealizowanie wysokiej jakości praktyk i staży. Budżet konkursu to 150 mln zł. NCBR zakłada, że w nowych projektach w ogłoszonej na początku marca drugiej edycji staże odbędzie co najmniej 10 tys. studentów.

\"Ponad 3,5 tysiąca studentów już odbyło staże w ramach projektów realizowanych w pierwszej edycji \"Studiujesz? Praktykuj!”. Program umożliwia kolejnym tysiącom studentów zdobycie doświadczenia i umiejętności, których oczekują pracodawcy na zawodowym starcie. Na rynku pracy kluczowe jest wykorzystanie zdobytej na studiach wiedzy do praktycznej realizacji projektów i rozwiązywania konkretnych problemów\" – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Pierwsza edycja programu skierowana została do ponad 13,4 tys. studentów. Projekty są w trakcie realizacji.

\"Młode pokolenie będzie stanowić o sile polskiej gospodarki, dlatego wspieramy je w podnoszeniu kluczowych kompetencji, które mogą być przydatne w poszukiwaniu pierwszej pracy i na dalszej drodze rozwoju kariery\" - komentuje dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski

Każdy z dofinansowanych projektów trwa od 12 do 24 miesięcy i obejmuje ostatnie semestry studiów. Zakresy tematyczne staży muszą być bezpośrednio związane z kierunkami studiów – tak, by zapewnić praktyczne wykorzystanie efektów kształcenia w toku zadań wykonywanych podczas praktyk. Minimalny wymiar stażu powinien wynosić 120 godzin i obejmować co najmniej 20 godzin zadań stażowych wykonywanych w tygodniu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Pomian doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

  • 23.02.2024 PAP/Rafał Guz

    Rektor Collegium Humanum: likwidacja uczelni - tylko w ostateczności

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera