Amazonka ma co najmniej 9 milionów lat | Nauka w Polsce

Amazonka ma co najmniej 9 milionów lat

Rzeka Amazonka nabrała swego dzisiejszego charakteru co najmniej dziewięć milionów lat temu – opisują naukowcy na łamach pisma „Global and Planetary Change”.

Co najmniej 9,4-9 mln lat temu ukształtowała się Amazonka – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Amsterdamie (Holandia) i Uniwersytetu w Brasilii (Brazylia). Wyniki badań przeczą wcześniejszym spekulacjom, że nastąpiło to znacznie później, czyli ok. 2,6 mln lat temu.

Wyniki oparto na geochemicznych badaniach osadów z odwiertów rozlokowanych w Brazylii, sięgających nawet ponad 4,5 km poniżej poziomu morza.

Z badań wynika, że ponad 9 mln lat temu zmieniła się kompozycja osadów i szczątków roślinnych, co związane było ze zmianą źródeł Amazonki z tropikalnych obszarów nizinnych na Andy. W ten sposób Amazonka stała się rzeką transkontynentalną.

Dorzecze Amazonki jest największe spośród wszystkich rzek świata. Rzeka dostarcza jedną piątą spośród całości słodkiej wody trafiającej do oceanów.

Ukształtowanie się Amazonki wpłynęło decydująco na ekologię i rozmieszczenie gatunków ogromnego obszaru Ameryki Południowej, ponieważ rzeka stała się dla jednych gatunków pomostem, dla innych zaś przeszkodą nie do pokonania.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera