Rada Języka Polskiego wzywa do ograniczenia agresji w debacie publicznej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

O ograniczenie w przestrzeni publicznej udziału osób wypowiadających się agresywnie zaapelowała Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Jej przedstawiciele ocenili, że jeśli zabraknie poważnej refleksji, konflikt może się zaostrzyć, a konsekwencje mogą być tragiczne.

Członkowie Prezydium Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk wydali pod koniec stycznia oświadczenie, w którym wzywają do ograniczenia agresji w języku debaty publicznej. "Stan języka debaty publicznej jest obecnie postrzegany jako jedna z głównych przyczyn negatywnych zjawisk społecznych w Polsce. Używa się przy tym takich określeń, jak mowa nienawiści, język agresji, przemysł pogardy, operuje się takimi nazwami gatunkowymi, jak hejt, fake news, które odnoszą się do zjawisk skrajnie negatywnych" - piszą naukowcy.

Na problem agresji w języku publicznym członkowie rady zwrócili uwagę już półtora roku temu. Wzywali wtedy polityków i dziennikarzy do zaprzestania "używania wyrazów brutalnych, deprecjonujących osoby i instytucje, określeń nacechowanych dużym ładunkiem ekspresji oraz niemanipulowanie znaczeniami wyrazów”. W obecnej sytuacji językoznawcy uznają, że ich apel z ówczesnego oświadczenia był zbyt łagodny.

"Prezydium Rady Języka Polskiego ostrzega, że bez poważnej refleksji ze strony mediów i środowiska politycznego stan ten będzie zmierzał do zaostrzenia konfliktu, co może spowodować dzisiaj nieprzewidywalne, tragiczne konsekwencje. Wpływ sposobu wypowiadania się na postrzeganie rzeczywistości i jej ocenę jest decydujący. Dlatego w obliczu narastającej agresji językowej wzywamy dziennikarzy, działaczy politycznych, a zwłaszcza osoby kierujące mediami i przywódców partii do wzmożonej odpowiedzialności za słowo oraz do niepromowania postaw wyrażających się brutalnym językiem. Apelujemy o ograniczenie w przestrzeni publicznej udziału osób wypowiadających się agresywnie" - napisano w oświadczeniu.

Czlonkowie prezydium wyrazili przekonanie, że zmiana języka dyskursu publicznego pozwoli na stworzenie większej przestrzeni do społecznego porozumienia.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szczecin, 20.11.2012 Próbna Matura w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. PAP/Marcin Bielecki

    Psycholog: matura to rytuał przejścia

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera