Dwa nowe gatunki bakterii znalezione w krwi człowieka

Fot. Fotolia

U mieszkających w Chinach pacjentów lekarze znaleźli we krwi dwa nieznane wcześniej, potencjalnie chorobotwórcze mikroorganizmy z rodziny enterobakterii. Wykryte mikroby okazały się przy tym oporne na stosowane zwykle antybiotyki.

Podczas gdy rosnąca antybiotykooporność bakterii to rosnący światowy problem, naukowcy z Uniwersytetu Syczuańskiego, na łamach „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology” opisali dwie nowe, trudne do zniszczenia bakterie wykryte u pacjentów w trakcie rutynowych badań krwi.

Oba gatunki należą do rodziny enterobakterii, która - jak tłumaczą autorzy, obejmuje wiele niegroźnych gatunków zamieszkujących jelito człowieka. Do problemów może jednak dojść, kiedy dostaną się one do układu oddechowego, moczowego czy właśnie do krwi.

Obecność enterobakterii we krwi może prowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowych czy zakażenia krwi, które z kolei może zakończyć się sepsą.

Nowe bakterie badacze nazwali Enterobacter huaxiensis i Enterobacter chuandaensis, od regionu, w którym je znaleziono oraz nazwy uniwersytetu, w którym pracują naukowcy.

Jak się niestety okazało, są one oporne na antybiotyki z grupy penicylin oraz cefalosporyn czyli substancji stosowanych zwykle do zwalczania bakteryjnych infekcji.

Ma to podstawowe znaczenie dla leczenia takich zakażeń, jak właśnie mogąca prowadzić do sepsy bakteriemia.

Więcej informacji - na stronie:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/172847?returnurl=https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/172847

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera