Uczelnie i instytucje

Białystok/ Sukces studentów na zawodach dronów w Australii

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii Outdoor zajęli studenci Politechniki Białostockiej (PB) podczas zawodów dronów IMAV 2018, które odbyły się między 17 a 23 listopada w australijskim Melbourne.

Jak poinformowała PAP uczelnia, w zawodach zorganizowanych w ramach wydarzenia International Micro Air Vehicle Conference and Competition wzięła udział drużyna złożona z członków dwóch kół naukowych Robotyków oraz Mechatronix.

Do zadań dronów w czasie zawodów należało wykonanie mapy terenu, odnalezienie rannego strażaka w lesie, wykrycie metalu schowanego pod ziemią oraz zlokalizowanie pozycji symulowanego zagrożenia.

Polscy studenci wywalczyli 2. miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii Outdoor. Oprócz tego zajęli 1. miejsce w kategorii innowacyjnych rozwiązań, jak również 2. lokatę w konkurencji Treasure Hunting.

Reprezentanci Wydziału Mechanicznego i Wydziału Informatyki PB znaleźli się w gronie takich instytucji jak: Uniwersytet Techniczny w Delft (Holandia), RMIT University (Australia), BIT - Beijing Institute of Technology (Chiny), Hong Kong University of Technology oraz Aachen University (Niemcy).

Na IMAV 2018 drużyna z Koła Naukowego Robotyków wystąpiła w składzie: inż. Maciej Sulewski, Patryk Racis (Wydział Mechaniczny PB) oraz inż. Kacper Staniszewski (Wydział Informatyki PB). Z Koła Naukowego Mechatronix wystartowali: mgr inż. Arkadiusz Bożko i dr inż. Leszek Ambroziak (Wydział Mechaniczny PB).

Do rywalizacji konkursowej wystawili cztery drony. "Wszystkie są oryginalnymi, samodzielnie skonstruowanymi czterowirnikowcami wyposażonymi w komputery pokładowe z autorskim oprogramowaniem" - podkreślili przedstawiciele PB.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera