Geny mogą wpływać na ból pleców

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy zidentyfikowali trzy nowe warianty genetyczne związane z przewlekłym bólem pleców. Potwierdza to, że tendencje do przewlekłego bólu pleców mają związek z genami kontrolującymi rozwój szkieletu - czytamy na łamach „PLOS Genetics”.

Przewlekły ból pleców jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie, ale zaskakująco niewiele wiadomo na temat biologii leżącej u podstaw tego objawu. Jak twierdzą autorzy badania, ich odkrycia mogą pomóc zapełnić tę lukę w wiedzy, co pomoże opracować nowe metody terapii.

Zespół dr Pradeepa Suriego z Departamentu ds. Weteranów w Seattle (USA), we współpracy z naukowcami z kilku ośrodków w Europie, analizował genomy 158 tys. dorosłych osób pochodzenia europejskiego, z czego ponad 29 tys. cierpiało na przewlekły ból pleców. Badacze poszukiwali wariantów genów związanych z tą dolegliwością.

Wykryli, że najsilniej koreluje on z wariantem genu SOX5, który jest czynnikiem transkrypcyjnym zaangażowanym w praktycznie wszystkie fazy rozwoju embrionalnego. We wcześniejszych badaniach na myszach wykazano, że inaktywacja SOX5 powoduje defekty w rozwoju chrząstki i szkieletu. „Potwierdza to hipotezę, że odkryty przez nas wariant genu może przyczyniać się do chronicznego bólu pleców poprzez swój wpływ na rozwoju szkieletu” - wyjaśniają autorzy pracy.

Związek wariantu SOX5 z przewlekłym bólem pleców potwierdzono następnie w badaniu na innej, 280-tysięcznej grupie osób, z których ponad 50 tys. cierpiało z powodu tego objawu.

Kolejne dwa wykryte warianty genów związane z bólem pleców to: gen związany z przepukliną krążka międzykręgowego oraz gen, który odgrywa rolę w rozwoju rdzenia kręgowego.

„Wyniki naszego badania wskazują, że istnieje wiele szlaków, które mogą wpływać na ryzyko przewlekłego bólu pleców” - mówi dr Suri.

„Trzy znalezione przez nas warianty korelują z takimi zjawiskami, jak rozwój chrząstki, zapalenie kości i stawów, zwyrodnienie krążka lędźwiowego, wzrost, rozwój kręgosłupa czy depresja, a wszystkie one mogą z kolei wpływać na rozwój przewlekłego bólu pleców” - podsumowuje autor badania.

Więcej na temat badania: (https://journals.plos.org/plosgenetics/article?id=10.1371/journal.pgen.1007601). (PAP)

kap/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera