Osiem na dziesięć osób z genetycznym ryzykiem raka o nim nie wie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Aż 80 proc. nosicieli wariantów genów sprzyjających nowotworom piersi, jajników, prostaty oraz trzustki nie jest świadomych, że są są ich posiadaczami - wynika z szeroko zakrojonego badania. Tymczasem taka informacja to szansa na zapobieganie chorobie i jej wcześniejsze wykrycie.

Naukowcy z Yale University, w projekcie opisanym na łamach pisma "JAMA Network Open" przebadali genomy aż 50 tys. osób w wieku średnio 60 lat, sprawdzając warianty genów BRCA, uczestniczących w rozwoju m.in. nowotworów piersi, jajników, prostaty oraz trzustki.

Wyniki te badacze porównali z wiedzą uczestników o ich ryzyku zachorowania na raka.

Autorzy publikacji alarmują, że większość osób dowiaduje się o zagrożeniu dopiero, kiedy zachoruje ktoś bliski.

"Jak powiedział jeden z kolegów, zwykle potrzebna jest tragedia, aby ludzie przeprowadzili odpowiednie testy" - zauważa prof. Michael Murray.

"To, że polegamy na udokumentowanej historii choroby własnej lub kogoś z rodziny jako na bodźcu do oferowania testów - nie sprawdza się. Mamy nadzieję, że pewnego dnia to się zmieni dzięki efektywnym testom DNA dla wszystkich" - dodaje specjalista.

Spośród przebadanych osób, 267 było obarczonych genetycznym ryzykiem. Jednak wiedziało o tym tylko 18 procent spośród nich.

16,8 proc. nosicieli wariantów genów stwarzających ryzyko chorowało na związany z tymi genami nowotwór.

W niewielkiej grupie osób, które zmarły, zanim badanie dobiegło końca, 47,8 proc. chorowało na nowotwór związany z genami BRCA.

Naukowcy wyjaśniają, że znajomość zagrożenia pozwala je zmniejszyć. Umożliwia bowiem zastosowanie sposobów na zapobieganie chorobie i zwiększa szanse na jej wczesne zdiagnozowanie.

Więcej informacji - na stronie:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-09/yu-eot092018.php

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera