W Karpatach tylko trzy orły przednie opuszczą gniazda | Nauka w Polsce

W Karpatach tylko trzy orły przednie opuszczą gniazda

Fot. Fotolia

Tylko trzy młode orły przednie opuszczą tego lata gniazda w Karpatach. "Lęgi w tym roku były wyjątkowo słabe; niespotykane od lat" - powiedział we wtorek PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Większość par orłów przednich nie przystąpiła do lęgów z powodu nawrotu ostrej zimy w marcu. Towarzyszyły jej wtedy obfite opady śniegu, zawieje oraz duże spadki temperatur powietrza. Nie były to sprzyjające warunki do składania jaj" - powiedział PAP ornitolog.

Dodał, że "podobnej sytuacji nie było od lat". "Choć jeszcze słabsze lęgi zdarzyły się w 1997 roku. Wtedy w konsekwencji obfitych opadów deszczu i powodzi gniazdo opuścił tylko jeden orzeł" - zauważył dr Stój.

Młode orły z gniazd powinny wylecieć w drugiej połowie lipca. W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło aż 16 młodych orłów przednich. Podobnie było dwa lata temu. Z kolei w 2015 roku było tylko pięć młodych orłów.

Przyrodnik przypomniał, że orły przednie składają dwa lub jedno jajo w trzeciej dekadzie marca, a wysiadywanie trwa ok. 40 dni.

W zdecydowanej większości przypadków odchowują tylko jedno pisklę. Jeśli wyklują się dwa, to silniejszy osobnik eliminuje słabszego. Ich rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa.

Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym; bardzo rzadko występuje w naszym kraju. W Polsce żyje ich ok. 35 par, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać - choć zdecydowanie rzadziej - na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi dwa metry.

Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje m.in. na zające, młode sarny, lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy. Czasami może też upolować kota domowego lub kurę. Jego ofiarami bywają także żmije i zaskrońce. Orły przednie nie gardzą także padliną.

Pikując w locie ptaki osiągają prędkość do 160 km/godz. Gniazda orłów przednich znajdują się w miejscach trudno dostępnych; w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

  • Fot. Marcin Kluczek

    Choroby roślinności torfowisk można wykryć dzięki AI i systemom satelitarnym

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera