Pierwsze w Polsce wszczepienie nowej generacji implantów słuchowych | Nauka w Polsce

Pierwsze w Polsce wszczepienie nowej generacji implantów słuchowych

Budynek Światowego Centrum Słuchu. Fot. PAP/Marcin Obara  03.09.2014

Nowej generacji implanty słuchowe po raz pierwszy w Polsce wszczepili w środę, pod kierunkiem dyrektora ośrodka prof. Henryka Skarżyńskiego, specjaliści Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą.

Pionierska operacja polegała na wszczepienia implantu słuchowego Cochlear OSIA OSI100 wykorzystującego przewodnictwo kostne. Prof. Skarżyński powiedział, że implanty takie można zastosować u pacjentów, u których dotychczasowe metody leczenia niedosłuchu były nieskuteczne lub przynosiły zbyt małą korzyść.

"Nowe implanty pozwalają rozszerzyć grupę chorych, u których można je wszczepić, nawet o kilkanaście procent" – podkreślił prof. Skarżyński. Są to pacjenci z różnymi wrodzonymi i nabytymi uszkodzeniami słuchu, po wcześniejszych operacjach wykonywanych z powodu zmian pozapalnych i pourazowych, po nieudanych lub nieakceptowanych przez pacjentów próbach aparatownia ubytków słuchu klasycznymi aparatami słuchowymi.

"Dotychczas implanty tego typu wszczepiono jedynie w Australii, USA oraz Holandii i Niemczech. Świadczy to o dużym zaufaniu międzynarodowym, jakim się cieszymy" – podkreślił w rozmowie z PAP prof. Skarżyński. Specjalista dodał, że polscy pacjenci jako jedni z pierwszych w świecie mają dostęp do najnowszych, najbardziej zaawansowanych tego typu technologii medycznych.

Odbieranie dźwięków odbywa się na dwa sposoby. Jeden główny polega na tym, że fale dźwiękowe docierają do błony bębenkowej poprzez przewód słuchowy i wywodują jej drganie, a kosteczki przenoszą wibracje do ucha wewnętrznego i ślimaka. Jest tzw. przewodnictwo powietrzne.

Możliwy jest również drugi sposób odbierania dźwięków, ponieważ czaszka także przekazuje fale dźwiękowe prosto do ślimaka. Niektóre implanty wykorzystują właśnie ten sposób, znany jako przewodnictwo kostne. Z takiego urządzenia mogą skorzystać osoby z niektórymi uszkodzenia zarówno ucha środkowego, jak i wewnętrznego.

Prof. Skarżyński powiedział, że pierwsze implanty słuchowe Cochlear OSIA OSI100 wszczepiane są polskich pacjentom w ramach programu badawczego. Specjalista wyraził nadzieję, że w przyszłości będę one również dostępne z budżetu, ponieważ spełniają kryteria refundacji.

"W Światowym Centrum Słuchu od ponad 15 lat dziennie wykonywanych jest najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch" – powiedziała PAP rzecznik prasowy Centrum dr Renata Korneluk. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera