Nastolatkowie uczą się szybciej | Nauka w Polsce

Nastolatkowie uczą się szybciej

Fot. Fotolia

Większa wrażliwość układu nagrody sprawia, że nastolatkowie są bardziej skłonni do ryzykownych zachowań, ale również szybciej przyswajają informacje – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Lejdzie (Holandia).

Według naukowców za zdolność do sprawnego przyswajania informacji odpowiada u młodzieży m.in. wysoka aktywność ciała prążkowanego w mózgu. Ciało prążkowane to rejon biorący udział w ukierunkowywaniu działań człowieka. U nastolatków jest on bardzo podatny na pozytywne wzmocnienia, co powoduje, że młodzi ludzie dobrze reagują na użyteczne i pouczające informacje zwrotne i chętnie wyciągają z nich wnioski na przyszłość.

Wysoka aktywność ciała prążkowanego wiąże się również z tendencją do angażowania się w lekkomyślne, ryzykowne zachowania, np. nadużywanie alkoholu, czy ciągłego testowania granic. Takie działania stanowią jednak nieodłączny element dorastania, a ich występowanie obserwuje się także wśród innych gatunków zwierząt.

W badaniu przeprowadzonym przez dr Sabine Peters i jej współpracowników uczestniczyło 300 ochotników w wieku od 8 do 29 lat. Zostali oni poddani obrazowaniu mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) podczas grania w grę pamięciową uwzględniającą informacje zwrotne ze strony eksperymentatorów.

„Otrzymanie użytecznej informacji zwrotnej wywoływało u nastolatków aktywację ciała prążkowanego, co wiązało się z osiąganiem lepszych wyników w zadaniu. Aktywacja tego rejonu mózgu pozwalała nawet przewidzieć osiągnięcia w uczeniu się dwa lata w przód” – komentuje dr Peters.

Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma „Nature Communications” (https://www.nature.com/articles/s41467-017-02174-z). (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera