Rozpoczęła się marokańsko-marsjańska misja polskiego łazika

Łazik marsjański Magma White rozpoczął udział w międzynarodowej misji Mars 2013. Na marokańskiej pustyni imitującej powierzchnię Marsa, będzie poszukiwał śladów życia i przetestuje możliwość zdalnej łączności za pośrednictwem satelity. Misja potrwa do końca lutego.

Misję Mars 2013 zorganizowało Austriackie Forum Kosmiczne. Jest to pierwsza tak duża symulacja, w której oprócz polskiej ekipy uczestniczy 20 zespołów naukowych z całego świata, w tym pracownicy ESA oraz zespół z NASA. W polskim zespole znaleźli się przedstawiciele firmy ABM Space Education i członkowie Mars Society Polska.

"Pustynia na południu Maroka stanowi znakomite miejsce do wykonywania badań z użyciem łazików, gdyż panujące tam warunki są zbliżone do tych występujących na Czerwonej Planecie" – mówi europejski koordynator The Mars Society Łukasz Wilczyński. Badania z tej dziedziny na marokańskiej pustyni prowadzone są już od dłuższego czasu.

Polski łazik Magma White jest rozwiniętą wersją stworzonego przez białostockich studentów łazika Magma 2. W 2011 roku zajął on pierwsze miejsce w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

Na pokładzie robota zainstalowano detektor L.I.F.E, skonstruowany przez austriacko-amerykański zespół biologów i inżynierów. "Urządzenie będzie poszukiwać śladów życia w niegościnnym terenie przypominającym powierzchnię Marsa. To pierwszy test użytkowy sprzętu, który w przyszłości może zostać użyty w prawdziwej misji na Czerwoną Planetę" – informuje stowarzyszenie Mars Society Polska.

Eksperymentom poddany zostanie również austriacki skafander kosmiczny Auoda X, który za pomocą komend głosowych i specjalnej rękawicy pozwoli na sterowanie pojazdem z Ziemi.

Jednak podstawowym celem misji jest uruchomienie zdalnej łączności z łazikiem za pośrednictwem satelity. Docelowo łazik będzie sterowany z Innsbrucku, do którego zespół przenosi się 9 lutego. Magma White pozostanie na pustyni jedynie pod okiem austriackiego personelu pomocniczego. Operacja ma symulować 10 minutowe opóźnienie sygnału radiowego.

Wyprawa do Maroka nie jest pierwszą, w której uczestniczy zespół Magmy White. Na przełomie kwietnia i maja 2012 roku w austriackich jaskiniach masywu Dachstein łazik pomagał w testowaniu francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku wraz z misją Exomars poleci na powierzchnię Marsa.

Relacje z marokańskiej misji polskiego łazika można śledzić na stronie: http://www.abmspace.com/index.php/News/Article20

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polskie eksperymenty na ISS - podpisano siedem kontraktów

  • 10.03.2024 PAP/Michał Meissner

    Zielona Góra/ Polski astronauta Sławosz Uznański odwiedził Park Technologii Kosmicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera