Termity nowej generacji | Nauka w Polsce

Termity nowej generacji

Fot. Fotolia

Dwa powodujące największe zniszczenia gatunki termitów zawleczone na Florydę (USA) krzyżują się, a ich potomstwo może wyrządzać jeszcze większe szkody – informuje "New Scientist".

Tworzące podziemne kolonie wschodnioazjatyckie termity Coptotermes formosanus oraz Coptotermes gestroi rozprzestrzeniły się w wielu częściach świata i wyrządzają co roku szkody obliczane na 40 mld dolarów. Jednak zwykle ich obszary występowania się nie pokrywają, a tam, gdzie się pokrywają (na Tajwanie, Hawajach oraz na południu Florydy) ich sezon godowy przypada na inne miesiące roku.

Jednak Thomas Chouvenc z University of Florida z Fort Lauderdale zauważył, że loty godowe obu gatunków zaczęły się odbywać w tym samym czasie, a skrzydlate samce i samice łącza się w pary z osobnikami obcego gatunku, przy czym samce C. gestroi wyraźnie wolą samice C. formosanus od własnych.

Co więcej, takie mieszane pary w warunkach laboratoryjnych zakładają zdolne do życia kolonie, w których przychodzi na świat dwa razy więcej nowych osobników niż koloniach każdego z gatunków. Nawet jeśli okaże się, że w hybrydowych koloniach nie powstają płodne, skrzydlate osobniki, miliony bezpłodnych robotników i żołnierzy mogą wyrządzać wielkie szkody w ciągu dziesiątek lat istnienia kolonii. Niewykluczone, że nowe termity rozprzestrzenią się na inne stany USA.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera