Ruszają konsultacje społeczne ws. oceny jednostek naukowych | Nauka w Polsce
Uczelnie i instytucje

Ruszają konsultacje społeczne ws. oceny jednostek naukowych

Fot. Fotolia

Do połowy lipca potrwają konsultacje projektu rozporządzenia resortu nauki w sprawie kryteriów i trybu przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym. Rozporządzenie to ma wprowadzić ma m.in. nowe zasady oceny jednostek naukowych bardziej uwzględniające zróżnicowanie osiągnięć i innowacyjność tych jednostek.

Projekt rozporządzenia w zmieniającego zasady kategoryzacji jednostek naukowych powstał w wyniku publicznej debaty. Pierwsze propozycje Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych przedstawił środowisku akademickiemu na spotkaniu 19 lutego.

Po publicznej debacie środowiskowej rozpoczęto zbieranie i analizowanie opinii nt. pomysłów KEJN, które posłużyły do przygotowania konsultowanego projektu rozporządzenia. Propozycje KEJN dotyczyły m.in. zmiany zasad oceny, uproszczenia procedur oraz większego uwzględnienia zróżnicowania osiągnięć i innowacyjności jednostek naukowych.

Zaproponowane zmiany to efekt analizy wyników parametryzacji z 2013 r., w tym ankiet i uwag nadesłanych przez jednostki naukowe. To także skutek licznych konsultacji m.in. z konferencjami rektorów, prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz kierownictwem Ministerstwa Nauki. Nowe zasady finansowania nauki, które obowiązują od 1 stycznia 2015 r. i przedstawione przez KEJN propozycje zmian wpisują się w realizację strategicznych celów resortu nauki. Będą premiować jakość, innowacyjność i interdyscyplinarność badań, a także otwartość i umiędzynarodowienie polskiej nauki.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, opublikowanego na stronach resortu nauki zaproponowane rozwiązania mają na celu umożliwienie przeprowadzenia w sposób obiektywny kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych przy zachowaniu możliwie największej przejrzystości całego procesu tej oceny.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera