Białystok/ Planetarium UwB dostępne dla każdego

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Każdy chętny może odwiedzić planetarium Uniwersytetu w Białymstoku i na półsferycznym ekranie obejrzeć przygotowane prezentacje oraz filmy - informuje w czwartek uczelnia. Dotąd z oferty mogły skorzystać tylko grupy zorganizowane.

Budynek, w którym mieści się planetarium i obserwatorium astronomiczne, jest na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. Planetarium otwarto dla widzów w czerwcu ubiegłego roku.

W planetarium jest sala na 32 widzów z półsferycznym ekranem. Możliwa jest projekcja gotowych prezentacji i filmów, jak też prowadzenie interaktywnych projekcji. Najważniejszym elementem jest nowoczesny system cyfrowej projekcji typu "fulldome", a także dwa rzutniki stanowiące system optyczny, tzw. rybie oko, które umożliwiają tworzenie obrazu wysokiej jakości 3D i 2D.

Dotąd z oferty mogły skorzystać grupy zorganizowane, dzięki uruchomieniu sprzedaży biletów on-line mogą skorzystać z niej osoby indywidualne i rodziny - poinformował w czwartek w komunikacie Uniwersytet w Białymstoku.

Jak mówi kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB Dorota Sawicka, przygotowany został stały harmonogram seansów: w środy, czwartki i piątki przed południem z oferty mogą korzystać grupy zorganizowane, a w wybrane popołudnia piątkowe oraz w soboty rodziny i widzowie indywidualni.

W ofercie planetarium pojawił się też nowy film 3D "Explore". Jak podaje uczelnia, film opowiada historię rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a stamtąd jeszcze dalej w poszukiwaniu nowego domu. Opowieść prowadzi postać astronoma Johannesa Keplera, którego prawa stanowią podstawę podróży kosmicznych.

Jednocześnie z wprowadzeniem internetowej sprzedaży biletów do planetarium, w taki sam sposób można zakupić do drugiej uczelnianej placówki edukacyjnej, która także znajduje się w kampusie: Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Tutaj dodatkowo opcją jest zwiedzanie z przewodnikiem.

W obu placówkach stanęły też biletomaty, w których można kupić bilety bezpośrednio przed zwiedzaniem.

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku otwarto w 2015 r., ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 r. To największa inwestycja w dziejach uczelni. Jego budowa i wyposażenie obiektów w nowoczesny sprzęt kosztowało blisko 250 mln zł, w większości sfinansowano ją z funduszy unijnych. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii i chemii oraz instytut informatyki, a także uniwersytecka biblioteka.

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Śląski Festiwal Nauki/ Facebook

    Prof. Koziołek: podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy program naukowy dla Śląska

  • Na zdjęciu Tomasz Miller. Fot. archiwum własne.

    W prostych słowach o hermetycznych zagadnieniach matematyki - Tomasz Miller

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera