Holandia / Muzeum w Lejdzie zrekonstruowało twarz najstarszego Holendra

źódło: Narodowe Muzeum Starożytności w Lejdzie, Holandia, mat. prasowe
źódło: Narodowe Muzeum Starożytności w Lejdzie, Holandia, mat. prasowe

Eksperci z Narodowego Muzeum Starożytności w Lejdzie w Holandii zrekonstruowali twarz najstarszego Holendra. Krin, nazwany tak przez naukowców neandertalczyk, żył od 50 do 70 tys. lat temu.

Prehistoryczny "Holender" mieszkał na obszarze, który obecnie zajmuje Morze Północe. Poziom wody był wtedy o 50 metrów niższy, niż dziś. Znajdowała się tam stepowa równina Doggerland, na której neandertalczyk mógł napotykać m.in. mamuty, renifery i nosorożce włochate.

W zbiorach muzeum jeszcze do niedawna znajdował się jedynie fragment jego czaszki, którą paleontolog - amator znalazł w 2001 r. na wybrzeżu.

Badania przeprowadzone przez uniwersytet w Lejdzie i Instytut Maxa Plancka w Lipsku wykazały, że był to fragment czaszki krzepkiego, młodego mężczyzny. Teraz staraniem muzeum udało się odtworzyć jego twarz.

„O rekonstrukcję poproszono światowej sławy +paleo-artystów+ Alfonsa i Adrie Kennis, holenderskich bliźniaków” – czytamy na stronie placówki. Bracia Kennis wykonali wcześniej wiele innych rekonstrukcji neandertalczyków i innych prehistorycznych ludzi, w tym lodowcowej mumii Ötziego.

Odtworzenie twarzy Krina było nie lada wyzwaniem, albowiem odnaleziono jedynie część czaszki o wymiarach 10 na 6 centymetrów.

„Bracia Kennis jako punkt wyjścia wykorzystali czaszkę francuskiego neandertalczyka - ale ponieważ pochodziła ona od bezzębnego osobnika, wykorzystali również fragmenty zębów młodszego odpowiednika z Chorwacji. To wszystko połączono z kością Krijna” – wyjaśnia placówka w Lejdzie.

Zrekonstruowaną twarz najstarszego Holendra można oglądać w Rijksmuseum van Oudheden do 31 października br.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WMO/ Kraje afrykańskie wydają coraz więcej na walkę ze zmianami klimatu

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Siedem prowincji odnotowało najcieplejszy sierpień w historii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera