Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
18.02.2021 aktualizacja 18.02.2021

Rozpoczyna się rekrutacja na studia podyplomowe z psychoonkologii w Collegium Humanum

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Od piątku 19 lutego rusza rekrutacja na nowy kierunek podyplomowych studiów z zakresu psychoonkologii w Collegium Humanum w Warszawie. Są one adresowane do specjalistów ochrony zdrowia.

Współorganizatorem nowego kierunku jest Fundacja OnkoCafe - Razem Lepiej. Psychoonkologia jest jedną z kluczowych form działalności tej organizacji.

„Niezbędne jest zwiększenie liczebności kadry psychoonkologicznej w Polsce, ale także stałe podnoszenie jakości opieki w tym zakresie. W OnkoCafe mamy wieloletnie doświadczenie we wspieraniu zmagających się z chorobą nowotworową podopiecznych oraz ich bliskich. Od lat przeprowadzamy cykliczne praktyki studenckie z zakresu psychoonkologii” - przypomina w informacji przekazanej PAP prezes Fundacji Anna Kupiecka.

Studia podyplomowe na kierunku „Psychoonkologia” w Collegium Humanum są kierowane przede wszystkim do specjalistów ochrony zdrowia, mających zawodowy kontakt z pacjentami w trakcie diagnostyki i terapii onkologicznej oraz ich bliskimi. Jego organizatorzy zapewniają, że członkowie zespołu dydaktycznego będą prezentować wszystkie istotne czynniki mogące mieć wpływ na stan psychiczny pacjenta oraz przebieg leczenia, od postawienia diagnozy aż po okres po zakończeniu terapii.

Tematem studiów ma być również leczenie paliatywne oraz żałoba. „To tematy stanowiące nierzadko tabu zarówno wśród społeczeństwa, jak i kadry medycznej” – podkreśla rektor Collegium Humanum prof. dr hab. Paweł Czarnecki.

Stale zwiększa się zachorowalność na choroby nowotworowe w Polsce. Jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie w zakresie właściwej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Schorzenia nowotworowe wiążą się z nierzadko inwazyjnymi terapiami i nowymi wyzwaniami dla pacjenta i jego najbliższej rodziny.

„To powoduje silne emocje. Odpowiednie zarządzanie tymi emocjami jest bardzo ważne: może zoptymalizować proces terapii i pozytywnie wpłynąć na rokowania. Opieka psychoonkologiczna to odpowiedzialna, często trudna misja, wymagająca odpowiedniego przygotowania. Naszą ofertę dydaktyczną kierujemy zatem do psychologów, lekarzy, pielęgniarek, innych członków personelu medycznego oraz osób mających zawodowy kontakt z pacjentami onkologicznymi i ich bliskimi, którzy pragną jeszcze lepiej komunikować i opiekować się swoimi podopiecznymi” – wyjaśnia Adrianna Sobol, psychoonkolog, członkini Zarządu Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej, koordynator nowego kierunku studiów w Collegium Humanum.

Jak zapewniają władze uczelni, w czasie trwania studiów szczególny nacisk zostanie położony na wypracowanie wśród ich uczestników umiejętności zadbania również o własne zdrowie psychiczne. Codzienny kontakt z ludźmi znajdującymi się w najtrudniejszych życiowych sytuacjach niesie ryzyko wystąpienia syndromu wypalenia zawodowego. Zdaniem ekspertów można i trzeba się przed nim skutecznie chronić za pomocą rzetelnej wiedzy i odpowiednich umiejętności.

Więcej informacji o nowym kierunku studiów podyplomowych i rekrutacji tutaj. 

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023