Pracownicy redakcji oraz wydawcy czasopism naukowych mogą zgłaszać się na bezpłatne szkolenia dotyczące otwartego dostępu, praw autorskich oraz licencji Creative Commons, organizowane przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Szkolenia odbędą się 20 października i 17 listopada. Podczas spotkań omówione zostaną m.in. zalety otwartego dostępu, przepisy regulujące otwarty dostęp w Polsce, wymogi i rekomendacje instytucji finansujących badania naukowe oraz otwarta nauka według Planu S Koalicji S i indeksowanie w bazach międzynarodowych. Uczestnicy szkoleń dowiedzą się, jak należy zawierać umowy i jak wygląda przenoszenie praw w przypadku wydawania czasopisma na otwartych lub wolnych licencjach. Prawo autorskie zostanie odniesione licencji Creative Commons, eksperci podadzą przykłady zapisów umownych regulujących licencje.
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego - ICM pracuje nad platformą, która ułatwi zarządzanie zasobami czasopism oraz raportowanie. Jak informuje Adam Wiciński z ICM, metadane będą wprowadzane częściowo automatycznie i będzie można je eksportować do popularnych formatów i platform. Na początek na platformie znajdzie się 300 tysięcy artykułów naukowych z obecnie prowadzonej w ICM Biblioteki Nauki oraz 540 książek udostępnianych dotychczas w serwisie otworzksiazke.pl.
Na szkoleniach naukowcy z ICM omówią procedurę przystąpienia do platformy, umowę, sposoby wprowadzania danych do bazy oraz import i eksport metadanych. Wyliczą zalety udostępniania treści na platformie ICM UW.
W dotychczasowych szkoleniach wzięło udział prawie 500 osób. W 2021 r. zaplanowane są ostatnie 3 szkolenia współfinansowane ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa - jedno w marcu i dwa w kwietniu. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zarówno na najbliższe, jak i przyszłoroczne szkolenia należy zarejestrować się za pośrednictwem strony www.pppn.icm.edu.pl.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.