Autorzy wynalazkow takich, jak biodegradowalna folia do opakowań, sposób generowania światła laserowego z pomocą światłowodu wynaleziony czy metoda przetwarzania opakowań po lekach na surowce - zostali wyróżnieni w 7. edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.
W 7. edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, organizowanego przez redakcję „Dziennika Gazety Prawnej”, nagrodę główną zdobył Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie za „Biopolimerowy nanokompozyt”. Z kompozytu można wytworzyć biodegradowalną, polisacharydowo-białkową folię, z której można wytwarzać opakowania. Materiał rozkłada się w czasie czterech tygodni, jeśli znajdzie się w glebie, a przy tym jest odpowiednio mocny, chroni przed promieniami UV, a nawet działa bakteriobójczo.
II miejsce (dyplom) otrzymała z Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych za „Sposób wytwarzania światłowodu aktywnego oraz światłowód aktywny”. Badacze pracują nad sposobem generowania światła laserowego z pomocą światłowodu.
III miejsce (dyplom), ex aequo uzyskały dwie grupy. Pierwszy zespół reprezentował Uniwersytet Łódzki i przedstawił „Sposób separacji komponentów odpadowych blisterów farmaceutycznych oraz zbiornik do separacji komponentów blisterów farmaceutycznych”. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się metoda przetwarzania opakowań po lekach w potrzebne surowce - polichlorek winylu (PCW) oraz aluminium.
Druga grupa - Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych - zaprezentowała „Technologię recyklingu odpadów baterii wtórnych litowo-jonowych”, czyli sposób na przetwarzanie popularnych ogniw. Powstają z nich tworzywa sztuczne, niklowana stal, masa elektrodowa zawierająca między kobalt, nikiel mangan oraz lit, a także mieszanina foli miedziano-aluminiowej.
Przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia.
Jedno z nich uzyskał zespół z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Centrum Materiałów Polimerowych i węglowych PAN w Zabrzu, za „Włókninę opatrunkową i sposób wytwarzania włókniny opatrunkowej”. Nowego typu opatrunek wspomaga leczenie szczególnie trudno gojących się ran. Nie tylko zabezpiecza on ranę, ale także uwalnia przyspieszający regenerację lek. Opatrunku nie trzeba zdejmować - ulega on naturalnemu rozkładowi.
Z kolei badacze z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Gdańskiego zostali wyróżnieni za Sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów. Opracowali oni system aktywowania plazmą specjalnych, wspomagających wzrost roślin roztworów, które w bezpieczny sposób niszczą chorobotwórcze dla roślin bakterie.
W konkursie "Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki" nagradzane są nowatorskie pomysły z różnych dziedzin, przedstawione przez uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Laureatów wybiera kapituła złożona z przedstawicieli redakcji, reprezentantów patronów merytorycznych i medialnych oraz sponsorów. Najlepsze wynalazki dziennik DGP opisuje na swoich łamach.
Główna nagroda w konkursie wynosi 30 tys. zł (dla autorów zwycięskiego pomysłu). Instytucja, którą reprezentują, otrzymuje kampanię reklamową wartą 50 tys. zł.
W VII edycji konkursu wzięło udział 37 wynalazków, przy czym niektóre zespoły prezentowały kilka pomysłów. Do nagrody głównej komisja nominowała 20 innowacyjnych rozwiązań.
Więcej informacji na stronie: https://eureka.dziennik.pl/
PAP - Nauka w Polsce
mat/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.